Ruszają e-Zawiadomienia o braku OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) i Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie uruchomiły program pilotażowy pozwalający na sprawniejsze wykrywanie kierowców jeżdżących bez OC.
Dzięki nowemu projektowi policjanci, zamiast papierowych zawiadomień o braku dokumentu potwierdzającego aktualne OC, będą przesyłać do Funduszu zgłoszenia – drogą elektroniczną, w specjalnym systemie e-Zawiadomienia. W 2012 r. UFG otrzymał od policji z całej Polski prawie 50 tys. takich papierowych zawiadomień. – Dzięki nowemu systemowi ograniczona zostanie również praca papierowa, związana z przepisywaniem otrzymanych zgłoszeń do komputera, a zaoszczędzony czas przeznaczymy na inne działania prowadzące do identyfikacji nieubezpieczonych, mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. I dalej: – Otwarta zostaje też możliwość wykorzystania nowego systemu przez inne organy zobowiązane do kontroli OC, na przykład wydziały komunikacji.

Po pozytywnym zakończeniu trzymiesięcznego pilotażu z KWP w Szczecinie, możliwe będzie udostępnienie systemu e-Zawiadomienia dla wszystkich jednostek policji w Polsce.

Po otrzymaniu od policji zawiadomienia o braku OC, Fundusz rozpoczyna postępowanie wyjaśniające. W przypadku faktycznego braku obowiązkowego ubezpieczenia wysyła do właściciela pojazdu wezwanie do zapłaty kary za brak OC. W 2012 r., UFG wezwał do zapłaty takich kar, łącznie ponad 40 tys. posiadaczy pojazdów. Rocznie płacą oni ponad 15 mln zł kar, tylko za to, że nie wykupili tej obowiązkowej polisy. Fundusz szacuje, że po polskich drogach porusza sie ok. 250 tys. nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują ponad 6 tys. wypadków (łącznie z niezidentyfikowanymi sprawcami), co kosztuje innych właścicieli samochodów ponad 70 mln zł (w 2012 r.). Wypłaty z UFG finansowane są przez firmy ubezpieczeniowe.

UFG przypomina, że nieubezpieczony kierowca musi liczyć się z koniecznością zapłacenia:
– kary za brak OC (dla samochodów osobowych pełna stawka to 3,2 tys.zł),
– mandatu podczas kontroli drogowej (50 zł),
– odszkodowania za spowodowany wypadek (jeśli do niego doszło), wraz z kosztami UFG.

Kary nie zwalniają z konieczności wykupienia polisy OC.

źródło: UFG
AUTOR:  WNP.PL (AG)