Ranking awaryjności ADAC 2012

Oto wyniki najnowszego raportu awaryjności samochodów, jaki został przygotowany przez ceniony automobilklub ADAC. Wśród wielkich wygranych jest model Nissan Micra, który awansował aż o 13 miejsc w porównaniu z rankingiem za rok poprzedni i zajął pierwsze miejsce w swojej klasie.
Dziś mamy przyjemność przedstawić wyniki najnowszego raportu awaryjności samochodów, jaki został przygotowany przez ceniony automobilklub ADAC z Niemiec. Oto lista trzech najlepszych modeli w każdej klasie:
KLASA MINI
(łącznie sklasyfikowano 11 modeli w tej klasie)
1. Volkswagen Fox
2. Ford Ka
3. Citroen C1

AUTA MAŁE
(łącznie sklasyfikowano 23 modele w tej klasie)
1. Nissan Micra
2. MINI
3. Peugeot 206

KLASA NIŻSZA-ŚREDNIA
(łącznie sklasyfikowano 30 modeli w tej klasie)
1. BMW X1
2. Citroen C4 Picasso
3. BMW Serii 1

KLASA ŚREDNIA
(łącznie sklasyfikowano 20 modeli w tej klasie)
1. Audi Q5
2. BMW X3
3. Audi A5

KLASA WYŻSZA
(łącznie sklasyfikowano 5 modeli w tej klasie)
1. Audi A6
2. BMW Serii 5
3. Volvo S60/S70/S80/V70

VANY
(łącznie sklasyfikowano 4 modele w tej klasie)
1. Volkswagen Transporter
2. Mercedes-Benz Vito/Viano
3. Ford Transit

Ranking ADAC edycja 2012 powstał na podstawie zgłoszeń kierowanych przez właścicieli aut, które uległy awarii na trasie. Są to samochody w wieku od jednego do sześciu lat, które były produkowane w gruntownie niezmienionej formie przez okres co najmniej trzech lat, a liczba rejestracji to przynajmniej 10 000 egzemplarzy rocznie.

Ranking awaryjności ADAC to na rynku niemieckim jedno z najważniejszych opracowań dotyczących niezawodności pojazdów używanych. Trzeba jednak dodać, zawarte w raporcie statystyki nie uwzględniają tych przypadków, kiedy to auto unieruchomione na drodze otrzymuje pomoc serwisową nie ze strony specjalistów ADAC, lecz wezwanych na miejsce specjalistów konkretnej marki.
IBRM Samar, Autor Rafał Żaglewski