Przepis na idealny samochód SUV?

Jaki jest przepis na idealne auto SUV? Odpowiedzi jest prawdopodobnie tyle, ilu fanów tego typu konstrukcji. Jednak, gdy rozważamy zakup takiego modelu, zaczynamy zadawać sobie to pytanie na poważnie i rozpaczliwie szukamy odpowiedzi.
Na początku trzeba ustalić, co sprawia, że SUV-y są w ostatnich latach bardzo chętnie wybieranymi pojazdami zarówno w Polsce, jak i na świecie. W pierwszej kolejności na pewno należy wskazać wysoką konstrukcję tych aut, dzięki której są one bezpieczniejsze oraz zapewniają dobrą widoczność na drodze, ponieważ na większość pojazdów patrzymy z góry.

Równie ważnym czynnikiem jest wygoda, którą SUV-y bez wątpienia oferują, zarówno jeśli chodzi o ilość miejsca we wnętrzu, jak i zawieszenie sprawnie tłumiące nierówności. Jeżeli dodamy do tego właściwości terenowe, dużą ilość multimedialnych rozwiązań i atrakcyjny design nadwozia, otrzymamy kompletny obraz auta, które może aspirować do miana ideału.

Bezpieczeństwo najważniejsze
Kiedy wybieramy samochód dla całej rodziny, szczególnie zależy nam na tym, żeby był jak najbezpieczniejszy. SUV-y oferują na tym polu naprawdę dużo, gdyż dzięki wysoko usytuowanemu podwoziu z ewentualnych stłuczek zawsze wychodzą zwycięsko.

Potwierdzają to testy zderzeniowe przeprowadzone już dobrych kilka lat temu przez niemiecki instytut UDV. W konfrontacji osobówki z SUV-em, to ten drugi pojazd miał o wiele mniejsze uszkodzenia. Jednak, żeby jeszcze podnieść poziom bezpieczeństwa, producenci wyposażają auta z podwyższonym prześwitem w najnowocześniejsze systemy wspomagające kierowcę.

W Mercedesie ML oprócz powszechnego już systemu ESP znajdziemy również asystenta hamowania BAS, który wyczuje na podstawie szybkości naciskania pedału hamulca to, czy mamy do czynienia z gwałtownym hamowaniem i w razie potrzeby zwiększa ciśnienie w układzie. Jest z nim połączony system Adaptive Brake, który w przypadku awaryjnego zatrzymywania auta uruchamia migające światła stopu, które ostrzegą kierowców jadących za nami. Na uwagę zasługuje także dostępny w Mercedesie ML system ochrony pasażerów Pre-Safe.

„Stanowi on połączenie różnych systemów. Jeżeli system rozpozna typową krytyczną sytuację jezdną, może w ciągu ułamków sekundy uruchomić napinacze pasów bezpieczeństwa, a regulowany elektrycznie fotel obok kierowcy ustawić w pozycji korzystniejszej w razie wypadku. W razie potrzeby system zamknie też automatycznie szyby boczne i panoramiczny dach odsuwany – wyjaśnia Klaudiusz Czerwiński z Mercedes-Benz Auto-Studio w Łodzi.

Jeżeli jednak kolizji nie udało się uniknąć, silnik pojazdu wyłączy się automatycznie, a dopływ paliwa zostanie przerwany. Ponadto samoczynnie włączą się światła awaryjne oraz awaryjne oświetlenie wnętrza, aby zapobiec zdarzeniom powypadkowym, a także ułatwić znalezienie pojazdu, a zamki drzwi automatycznie się odblokowują.

Wygoda ponad wszystko
SUV-y charakteryzują się również dużą przestrzenią we wnętrzu dla wszystkich pasażerów. Dzięki temu czteroosobowa rodzina wygodnie dojedzie w każde wyznaczone miejsce i nawet po kilkugodzinnej podróży nie będzie się czuć zmęczona.

We wspomnianym już Mercedesie ML znajdziemy elektrycznie regulowane fotele z opcjonalną wentylacją, która jest nieocenionym dodatkiem w każdej letniej wyprawie, automatyczną klimatyzację Thermotronic, a całość możemy uzupełnić o panoramiczny odsuwany dach.

Jeśli tego będzie nam mało, na ratunek przyjdą nam rozmaite systemy multimedialne, dzięki którym zarówno dorośli, jak i dzieci na pewno nie będą się nudzić w trakcie podróży.

Ciekawą możliwością, którą oferuje Klasa M, jest system Comand Online z opcją Splitview. Na dużym wyświetlaczu tego systemu pasażer siedzący z przodu może oglądać filmy w doskonałej jakości obrazu, podczas gdy kierowca spogląda na przykład na wskazówki nawigacyjne. Umożliwia to właśnie funkcja Splitview, która w zależności od miejsca pokazuje na wyświetlaczu jednocześnie różne treści.

Co jednak z pasażerami znajdującymi się w drugim rzędzie? „Dla nich Mercedes ML również ma coś specjalnego. System Fond-Entertainment obejmuje odtwarzacz płyt DVD, dwa monitory o przekątnej ekranu 20,3 cm zamontowane na przednich zagłówkach, dwie pary bezprzewodowych słuchawek i pilota zdalnego sterowania. Przyłącze Line-in umożliwia ponadto podłączenie konsoli do gier. W takim przypadku o nudzie nie może być mowy – mówi Klaudiusz Czerwiński z Mercedes-Benz Auto-Studio.

Dla każdego
Samochody typu SUV będą dobrym wyborem dla każdego kierowcy. Bo kto z nas nie chciałby poruszać się samochodem bezpiecznym, wygodnym i jednocześnie atrakcyjnym? Różnorodność wyposażenia, jakość wykonania, fakt, że nie odczujemy nierówności na drodze, sprawiają, że auta z podwyższonym prześwitem wciąż zyskują kolejnych fanów. Natomiast jeżeli chcemy dodać do tego wszystkiego dużą dozę luksusu, dobrą propozycją może okazać się opisany powyżej Mercedes ML.
Źródła, Grupa Bemo Motors
IBRM Samar


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997