Produkcja Passata przeniesie się do fabryki Skody

Grupa Volkswagen potwierdziła, że ​​przeniesie produkcję Passata z Niemiec do fabryki Skody w Czechach.

Fabryka VW w Emden, Niemcy, obecnie produkuje Passata na rynki europejskie. Przeniesienie produkcji do fabryki Skody w Kvasinach w Czechach spowoduje uwolnienie pojemności w Emden dla modeli z nowej rodziny w pełni elektrycznych aut marki VW.

Passat będzie produkowany wraz ze Skoda Superb od 2023 roku, powiedział prezes Volkswagen Herbert Diess na konferencji prasowej w piątek.

Poza Superb, fabryka Kvasiny produkuje już Karoq i Kodiaq oraz Seat Ateca SUV.

Produkcja Karoq i Ateca zostanie przeniesiona do nowej fabryki wielu marek, powiedział VW. Grupa obecnie poszukuje lokalizacji dla fabryki w Europie Wschodniej, powiedział producent.

Passat utrzymał swoją pozycję jako najlepiej sprzedający się w Europie, masowy samochód średniej wielkości, chociaż sprzedaż spadła o 5,6 procent do 127 315 ​​w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy, według badaczy rynku JATO Dynamics. Superb był nr 2, a sprzedaż spadła o 8,4 procent do 56,399. Sprzedaż samochodów średniej wielkości przegrała z upodobaniami klientów, którzy swoją uwagę skoncentrowali na samochodach typu SUV i crossover oraz odwrócili się od modeli z silnikiem Diesla.

Diess powiedział, że Emden wyprodukuje elektryczne, małe samochody i sedany dla różnych marek grupowych bez nazywania modeli. Niemieckie doniesienia prasowe mówią, że fabryka wyprodukuje samochód z akumulatorem o mocy podstawowej poniżej 20 000 euro, a także średniej wielkości EV, który będzie nosił nazwę ID Aero.