Produkcja autobusów w Polsce maleje

Niestety złe wieści, polska produkcja autobusów spada. W ubiegłym roku zanotowano aż o 938 sztuk mniej wyprodukowanych autobusów niż we wcześniejszych latach. Daje to wynik gorszy o 19,6 %. Całkowita produkcja zamknęła się na liczbie 3838 sztuk.

Jak podaje w Rzeczpospolitej prezes firmy analitycznej JMK Aleksander Kierecki: – „Ten spadek jest efektem mniejszego eksportu autobusów oraz zdecydowanie słabszego popytu na krajowym rynku”. Rzeczywiście eksport polskich fabryk spadł w roku ubiegłym o 15,65 %. Łącznie wyeksportowano 3210 gotowych autobusów, 45 trolejbusów, ponad 700 podwozi i blisko 300 szkieletów konstrukcyjnych. Największymi odbiorcami polskich produktów autobusowych są już tradycyjnie Niemcy i Szwedzi.
Na szczęście według prognoz firmy JMK, rok 2013 ma być lepszy. A wszystko to za sprawą nowych norm emisji spalin, które zaczną obowiązywać na terenie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2014 roku. Nowe standardy Euro 6 zdecydowanie zwiększają rygory emisji spalin. Oznacza to wzrost cen i nowe konstrukcje, a co za tym idzie zmianę taboru i liczne eksportowe zamówienia.

Na polski rynek nie ma co liczyć, gdyż sprzedaż autobusów zmniejszyła się z 938 w 2011 do tylko 559 sztuk w roku ubiegłym. Pozostaje tylko liczyć na nowe dotacje europejskie na zmianę taboru.

Money.pl,

AutoCentrum.pl