Powstanie Centrum Kompetencji dla motobranży

W Katowicach,podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, klastrem Silesia Automotive, spółką Festo oraz Zakładem Doskonalenia Zawodowego w sprawie zorganizowania oraz rozwijania Centrum Kompetencji. Jego działalność w pierwszym okresie dedykowana ma być w szczególności przedsiębiorcom z branży motoryzacyjnej.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna gromadzi duży potencjał firm produkcyjnych. W województwie śląskim znajduje się wiele firm związanych z motoryzacją, w których pracuje ok. 30 tys. osób. To ogromny potencjał regionu, szczególnie w kontekście pozytywnych prognoz dotyczących rozwoju branży automotive.

KSSE SA i klaster Silesia Automotive we współpracy z Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Katowicach i firmą Festo Sp. z o.o. postanowili stworzyć ośrodek, w którym pracownicy będą mogli dopasować swoje umiejętności do wymogów pracodawcy. Będzie to odpowiedź na zapotrzebowanie, jakie pojawia się na lokalnym rynku pracy.

Partnerzy porozumienia, ZDZ w Katowicach i Festo Sp. z o.o., posiadają duże doświadczenie w prowadzeniu kursów, szkoleń i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Katowicki ZDZ od ponad 85 lat działa w obszarze szkolnictwa zawodowego na Śląsku. Festo Didactic, będąc częścią koncernu Festo, lidera innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyki przemysłowej i automatyzacji procesów, od ponad 40 lat wspiera firmy w realizacji swoich zadań poprzez szeroką ofertę szkoleniową.

Patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Katowic, Piotr Uszok, który przypomniał, że jego miasto to stolica silnie uprzemysłowionego regionu, w którym firmy polskie i zagraniczne szukają możliwości rozwoju. Jednym z głównych atutów Śląska podkreślanym przez wielu inwestorów jest możliwość pozyskania wykwalifikowanych pracowników na lokalnym rynku pracy. Jest to potencjał, który należy rozwijać i odpowiada na coraz większe potrzeby klientów. Stworzenie Centrum Kompetencji na pewno przyczyni się do uatrakcyjnienia Śląska jako miejsca potencjalnej inwestycji. Tym bardziej cieszę się, że takie centrum znajdzie się w naszym mieście, powiedział Piotr Uszok.

Projekt zakłada, że pierwsze szkolenia będą mogły się odbywać już na początku przyszłego roku.

źródło: KSSE