Polska to potęga w produkcji elektrycznych układów kierowniczych

Firma Nexteer Automotive wyprodukowała 20-milionowy elektryczny układ kierowniczy EPS (Electric Power Steering).
Jubileuszowy egzemplarz powstał w tyskiej fabryce Nexteer Automotive Poland, która od 2003 roku wyprodukowała dla światowych koncernów motoryzacyjnych ponad połowę systemów EPS stworzonych przez koncern.

Jak wskazują inżynierowie Nexteer, popularność technologii EPS wciąż rośnie, czego dowodzą nowe projekty koncernu, m.in. w Brazylii i USA.
Na wyprodukowanie 20 milionów układów EPS koncern Nexteer Automotive potrzebował 14 lat. Od chwili, gdy pierwszy układ EPS zjechał z taśmy produkcyjnej w 1999 roku, elektryczne systemy sterowania powstające w fabrykach Nexteer Automotive pozwoliły na zaoszczędzenie niemal ośmiu miliardów litrów paliwa przez kierowców na całym świecie. Ponad połowa systemów powstała w tyskiej fabryce koncernu, która wraz z drugim polskim zakładem w Gliwicach, należy do największych zakładów Nexteer na świecie pod względem zatrudnienia i produkcji.

– Produkcja 20-milionowego układu elektrycznego to ważny etap zarówno dla polskich fabryk, jak i całego koncernu. Technologia EPS zawdzięcza swoją popularność między innymi temu, że elektryczne układy kierownicze pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2 do atmosfery. Duże znaczenie ma także fakt, że jesteśmy w stanie przystosować nasze systemy do indywidualnych potrzeb producentów samochodów na całym świecie. Dlatego po układy EPS produkowane przez Nexteer globalne koncerny motoryzacyjne sięgają coraz częściej, co pozwala nam na planowanie kolejnych inwestycji – mówi Rafał Wyszomirski, prezes zarządu i dyrektor generalny Nexteer Automotive Poland.

– Układy EPS wypierają z rynku układy hydrauliczne dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, takim jak automatyczna korekta kierunku jazdy czy kompensacja niezrównoważenia na kole kierownicy. Nexteer planuje również kolejne ulepszenia, które pozwalają nam przewidywać, że w ciągu kolejnych 10 lat, ponad 90 procent globalnej produkcji układów kierowniczych będą stanowić układy EPS wytwarzane m.in. w naszych polskich zakładach – dodaje Rafał Wyszomirski.

Interia.pl