Produkcja aut w Iranie załamała się wskutek sankcji

Po wprowadzeniu międzynarodowych sankcji na handel z Iranem produkcja aut w Iranie spadła aż o 42 proc.
Od marca do września za bramy irańskich fabryk wyjechało 459,4 tys. samochodów, podczas gdy rok wcześniej w tym roku w Iranie wyprodukowano 792,3 tys. aut – napisała w czwartek irańska agencja prasowa ISNA, powołując się na dane irańskiego ministerstwa gospodarki.

Nie podano oficjalnych powodów tak drastycznego załamania produkcji motoryzacyjnej. Zdaniem analityków jest to skutek sankcji – głównie embargo na zakup irańskiej ropy naftowej – wprowadzony w tym roku przez USA i UE z powodu programu nuklearnego prowadzonego przez Teheran.

Już w lipcu Irańskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów alarmowało, że z powodu wstrzymania przez państwo dopływu pieniędzy dla producentów samochodów wpadli oni w „kryzys gotówki” i musieli ograniczyć montaż aut.

Irański dziennik „Donaye Eghtesad” napisał, że tak wielki spadek produkcji samochodów może skomplikować działalność całego przemysłu Iranu i doprowadzić do masowych zwolnień u kooperantów fabryk samochodów.

Iran ma największy przemysł motoryzacyjny na środkowym wschodzie i według oficjalnych danych produkcja motoryzacyjna zapewnia bezpośrednio i pośrednio 500 tys. miejsc pracy w tym kraju.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, AFP