Polska Grupa Zbrojeniowa wykupi Fiata w Bielsku-Białej? Dla wojska produkować może tu Jelcz

Kompleks przemysłowy należący do FCA Poland, w tym zakład Powertrain może zostać wykupiony przez Polską Grupę Zbrojeniową. Ogłoszone w tej sprawie zostało postępowanie przetargowe, by wykonać wycenę wartości terenu w Bielsku-Białej.

Zgodnie z ogłoszonym dwa dni temu postępowaniem, wyłoniona w drodze przetargu firma przeprowadzi tzw. due diligence prawny i finansowy (audyt ma na celu szczegółową ocenę aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa oraz określenie istniejącego i potencjalnego ryzyka związanego z planowaną transakcją kapitałową) oraz opracuje struktury transakcji kompleksu przemysłowego od FCA Poland z siedzibą w Bielsku Białej oraz części przedsiębiorstwa spółki pod firmą FCA Powertrain Poland.

Postępowanie ogłoszono w związku z potencjalnym nabyciem FCA Poland i FCA Powertain przez PGZ. Jak nieoficjalne ustalił portal, spółka należąca do Skarbu Państwa rozważa uruchomienie w Bielsku-Białej produkcji podzespołów Jelcza (to spółka należąca do PGZ), które wykorzystywane są w wojsku.

Zwiększenie zatrudnienia i budowę nowych fabryk Jelcza zapowiadano już na początku roku. Firma sukcesywnie rozwija się i zwiększa produkcję dzięki potężnym zamówieniom płynącym z wojska. Spółka m.in. wyprodukuje i dostarczy pojazdy oraz podwozia specjalne, które posłużą jako baza do zamontowania wyrzutni rakietowych HIMARS zakupionych w Ameryce i K239 Chunmoo z Korei Południowej.

Na platformach Jelcza budowane są także m.in. przeciwlotnicze systemy, w tym z programów Narew, Wisła czy Pilica. Przedsiębiorstwo produkuje także wojskowe średnie samochody ciężarowe, a kilka dni temu podpisano z nią kontrakt na podstawie którego Jelcz dostarczy 43 pojazdy bazowe z kabiną opancerzoną, które posłużą pod zabudowę Aparatowni Łączności Cyfrowej-Transmisyjnej (AŁC-T). 

Transakcja nabycia i przebudowy linii produkcyjnej w Bielsku-Białej może kosztować kilka miliardów zł.

Źródło: bielsko.biala.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997