Polscy naukowcy z ABB rozwijają technologię dla Formuły E

ABB będzie dostarczać technologię ładowania dla bolidów Gen 3, które w przyszłości mają startować w wyścigach Formuły E. Za rozwój technologii odpowiadają naukowcy z Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie.

– ABB jest sponsorem tytularnym elektrycznej serii od sezonu czwartego (2017-2018). Bolidy Gen 3 – lżejsze, szybsze i wydajniejsze energetycznie niż ich poprzednicy – będą wykorzystywane od sezonu dziewiątego (2022-2023). Wspólnie z inżynierami FIA i Formuły E, zespoły biznesu Elektryfikacji ABB pracują obecnie nad mobilnymi stacjami do ładowania, które będą mogły obsługiwać dwa bolidy jednocześnie – czytamy w komunikacie ABB.
 
W stworzenie innowacyjnego rozwiązania zaangażowany jest między innymi zespół z ABB w Polsce. Najważniejsza część prac realizowana jest w krakowskim centrum technologicznym. Polscy naukowcy odpowiadają m.in. za projekt i rozwój produktu.
 
– Tworzymy zupełnie nowy projekt kompaktowej mobilnej stacji do ładowania zgodnie ze specyfikacją Formuły E, wykorzystując do tego niektóre elementy najnowszej ładowarki dużych mocy ABB – mówi Paweł Błaszczyk, szef projektu. – Ładowarki będą mieć specyficzne rozmiary, będą charakteryzować się dużą gęstością mocy i bazować na innowacyjnych modułach.
 
Urządzenia mają być wykorzystywane w dniu wyścigowym przez zespoły Formuły E. Jedna stacja będzie w stanie ładować dwa bolidy jednocześnie mocą 80kW każdy poprzez złącze CCS2 (Combo 2). Aby zoptymalizować proces ładowania, specjalny system pozwoli na monitoring urządzeń i zarządzanie przepływem energii.
 
Obecnie rozwój technologii elektromobilności to jeden z obszarów działania Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie. Tamtejsi naukowcy projektują m.in. stacje szybkiego ładowania dla autobusów elektrycznych, z których korzystają już operatorzy transportu miejskiego w Europie i Stanach Zjednoczonych.
 
ABB realizowało już projekty z obszaru sieci systemów szybkiego ładowania prądem stałym (DC) dla pojazdów elektrycznych dla takich odbiorców, jak Electrify America, IONITY czy Fastned. Jest także oficjalnym partnerem zespołu TAG Heuer Porsche w Formule E.
 
Źródło: www.evertiq.pl