Polacy coraz chętniej sprawdzają auta w nowej e-usłudze MSW

Już około 300 tys. pojazdów zostało sprawdzonych dzięki uruchomionej przed tygodniem przez MSW bezpłatnej e-usłudze „Historia pojazdu”. Jest ona skierowana głównie do osób kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce.

23 czerwca uruchomiono usługę „Historia pojazdu”, dzięki której dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów można uzyskać online – www.historiapojazdu.gov.pl; nie trzeba składać wniosku i czekać na jego rozpatrzenie. Niezbędny do tego jest numer nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny pojazdu. Udostępniane są jedynie dane o pojeździe, a nie o właścicielu lub posiadaczu auta. Usługa jest bezpłatna.

Usługa skierowana jest głównie do osób kupujących używane samochody zarejestrowane w Polsce oraz sprzedających używane samochody. Dzięki niej można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu.

Udostępniona jest także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Można też uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego.

Dotychczas dane dotyczące pojazdu mogły być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzone zmiany umożliwiają dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu.

Pod koniec czerwca MSW uruchomiło także e-usługę „Bezpieczny autobus”. Dzięki niej rodzice, którzy wysyłają dzieci na kolonie czy wycieczki, mogą sprawdzić, czy autokar, który będzie wiózł najmłodszych, jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać informacje o pojeździe, rodzicom wystarczy jego numer rejestracyjny. Potrzebne dane można uzyskać online – www.bezpiecznyautobus.gov.pl – bez konieczności składania wniosku. Dostępne są tylko informacje o pojeździe; te dotyczące właściciela lub posiadacza nie są będą udostępniane. W ciągu tygodnia sprawdzonych w ten sposób zostało ok. 14 tys. autobusów.

Jak podkreśla MSW usługa nie zastępuje kontroli prowadzonych przez policje? lub Inspekcje? Transportu Drogowego. Umoz˙liwia jednak wste?pna? weryfikacje? stanu autobusu, gdyż autobus bez waz˙nego przegla?du technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać´ się po drodze.

Usługa skierowana jest m.in. do podróżujących autokarami, autobusami, czy innymi pojazdami do przewozu osób, a także do przewoźników autobusowych, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę. Według MSW uruchomienie usługi przyczyni się także do zwiększenia standardów bezpieczeństwa w branży przewozu osób, pomagając wychwycić nieuczciwe firmy oferujące przejazd pojazdami z nieważnym przeglądem technicznym czy bez ubezpieczenia OC.

Koszt budowy i uruchomienia e-usług to 760 tys. zł w przypadku „Historii pojazdu” i 360 tys. zł w przypadku usługi „Bezpieczny autobus”.

wnp.pl, PAP