Pojazdy bez kierowcy wyjadą na polskie drogi

Autonomiczny bus przewiezie pasażerów w Gdańsku, a firma Aptiv przeprowadzi testy samochodu bez kierowcy na autostradzie A4 – to wszystko jeszcze we wrześniu.
Na oficjalnym portalu miasta Gdańsk czytamy, że już w ten piątek, 6 września pasażerów do gdańskiego ZOO podwiezie autonomiczny bus EZ 10. Testy innowacyjnego pojazdu potrwają do końca września i przeprowadzane są w ramach międzynarodowego projektu Sohjoa Baltic.
 
EZ10 będzie jeździł 7 dni w tygodniu, najprawdopodobniej w godzinach 10-18, na początku minimum dwa razy na godzinę. Busem będzie sterował komputer, ale na pokładzie będzie też operator, którego zadaniem będzie reagowanie w sytuacji kryzysowej, a także udzielanie informacji. Obecność człowieka ma też sprawić, że pasażerowie będą się czuli bezpieczniej.
 
Testy w Gdańsku wymagają wyłączenia trasy busa z normalnego użytkowania ze względów bezpieczeństwa. Ale na krajowe drogi w normalnych warunkach już niedługo wyjedzie autonomiczny pojazd wyposażony w technologie opracowane przez Aptiv. Ta międzynarodowa firma ma swój prężnie działający ośrodek badawczo-rozwojowy w Krakowie, gdzie powstają rozwiązania dla aut przyszłości. I właśnie w okolicach stolicy Małopolski, na autostradzie A4, odbędą się testy pojazdu bez kierowcy – poinformowała „Rzeczpospolita”.
 
Ze względów bezpieczeństwa autonomiczny samochód ma się poruszać w kolumnie pojazdów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała już zezwolenie na próby i auto ma wyjechać na autostradę jeszcze we wrześniu. Dokładna data rozpoczęcia testów ma być znana do końca tego tygodnia – ustaliła „Rzeczpospolita”.
 
Jak pisze dalej „Rzeczpospolita”, zamiar przeprowadzania testów autonomicznych pojazdów zgłaszają kolejne miasta, m.in. Jaworzno i Rzeszów.
 
Źrodło: www.evertiq.pl