Opel Astra najbardziej poszukiwany

Opel Astra wyprodukowany pomiędzy 2009 a 2012 rokiem w cenie do 20 tys. zł. Według statystyk, właśnie tak wyglądał najbardziej poszukiwany pojazd przez użytkowników serwisu moto.gratka.pl w marcu 2013. Nie są to ich jedyne preferencje.
Tegoroczny marzec upłynął pod znakiem intensywnych opadów śniegu oraz ujemnych temperatur. Taka pogoda nie sprzyja w poszukiwaniach i zakupie „czterech kółek”. Mimo to, liczba zapytań wysłanych do serwisu moto.gratka.pl wzrosła o blisko 30% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2012. Czego poszukiwali użytkownicy?

Pod względem najpopularniejszych marek, bezsprzecznym liderem pozostaje Volkswagen. Ilość zapytań o auta tego niemieckiego producenta stanowi aż 10,1% wszystkich, jakie zostały wysłane w marcu. Na drugim miejscu znalazł się Opel (8,8%), zaś na najniższym stopniu podium Ford (6,9%). Pierwszą dziesiątkę najczęściej poszukiwanych marek zamykają Toyota, Audi, BMW, Fiat, Renault, Skoda i Peugeot. Jak widać, zdecydowanie dominują producenci niemieccy. Zaskoczeniem jest dopiero 9. pozycja Skody, która od wielu miesięcy znajduje się na pierwszym miejscu w rankingach sprzedaży nowych aut w naszym kraju.

– Mimo zimowej aury w marcu, Polacy tradycyjnie już rozpoczęli w tym miesiącu pierwsze poszukiwania i przygotowania do zmiany samochodu. Dzieje się tak co rok, choć wzrost liczby zapytań o 30%  rok do roku bardzo nas cieszy. Jeśli chodzi o liderów zestawienia to nie może dziwić dominacja Volkswagena. Produkty niemieckiej motoryzacji to w opinii Polaków gwarancja bezpieczeństwa i bezawaryjności, dlatego właśnie to modele niemieckich cieszą się największą popularnością na rynku wtórnym – podsumowuje wyniki Jędrzej Lenarcik, marketing manager serwisu moto.gratka.pl.

Patrząc na najpopularniejsze marki w poszczególnych województwach, również obserwujemy dominację niemieckich producentów. Zwłaszcza Volkswagena. Zajął on pierwsze miejsce aż w 11 regionach. Pozostałe pięć województw (łódzkie, mazowieckie, podkarpackie, śląskie i wielkopolskie) „padło łupem” Opla.

Jeśli zaś chodzi o konkretne modele, tutaj niespodzianka – nie jest nim Volkswagen, lecz Opel. A konkretnie model Astra. Ilość zapytań o ten model stanowiła blisko 3% wszystkich, jakie odnotował serwis moto.gratka.pl. Na drugim miejscu znalazł się inny niemiecki kompakt – Volkswagen Golf, z wynikiem 2,35%. Tuż za nim uplasowała się Skoda Octavia, której zapytania stanowiły 2,3% wszystkich. Wśród najczęściej wyszukiwanych modeli, można wymienić również Volkswagena Passata, Audi A4, Forda Focusa, Forda Mondeo, Opla Vectrę, Opla Corse oraz Toyotę Avensis. Uwagę zwraca fakt, iż dominują przede wszystkim pojazdy z segmentów C i D, które nie należą przecież do najtańszych. Tylko Opel Corsa reprezentuję klasę samochodów miejskich, lecz zajął on dopiero 9. pozycję w tym zestawieniu.

Na co najczęściej zwracali uwagę użytkownicy portalu moto.gratka.pl, poszukując samochodu? Przede wszystkim na markę i model i datę produkcji. Najbardziej poszukiwane były pojazdy z lat 2009-2012 i 2001-2006. W dalszej kolejności, dla użytkowników ważna była lokalizacja oferty i cena. Pozostając przy kwestiach finansowych, najczęściej ustalany parametr wynosił „do 20 tys. zł” i „do 25 tys. zł”. Dalej, zwracano uwagę na rodzaj paliwa, a także typ nadwozia. Co ciekawe, na szarym końcu zestawienia znalazł się przebieg auta. Znacznie bardziej istotne dla użytkowników są m.in. wyposażenie czy moc silnika.

 

Motofakty.pl, Autor: Przemysław Pepla