Oni rządzą na rynku Car Fleet Management

Na koniec czerwca br. wynajem długoterminowy pojazdów oferowały w Polsce 43 firmy. Instytut Keralla Research zbadał ostatnio sytuację 36 dostawców, którzy obsługują flotę stanowiącą – wg szacunków – ok. 97% wszystkich zewnętrznie zarządzanych pojazdów służbowych w Polsce.
Do ważniejszych wydarzeń w badanym okresie należała fuzja spółki KBC Autolease i Business Lease Poland. Do Business Lease Poland przeszli klienci spółki KBC i w efekcie Business Lease – wg danych Polskiego Związku Wynajmu i Lezsingu Pojazdów (PZWLP) – zarządza flotą ok. 6 tys. pojazdów, co plasuje ją w pierwszej dziesiątce graczy. W badanym okresie wycofały się z rywalizacji rynkowej dwie inne spółki Car Fleet Management (Samset oraz Sorgan), tak więc stopniowo krajowy rynek CFM przechodzi proces konsolidacji i zmian, które w perspektywie upodobnią go, jak można sądzić, do modelu zachodnioeuropejskiego.
Do wiodących oferentów branży należą: Masterlease, LeasePlan FM oraz Arval Service Lease Polska. Głównym graczem jest Masterlease. Spółka ma obecnie 14% udziału w rynku i obsługuje flotę ponad 20 tys. aut. LeasePlan FM obsługuje 19 074 pojazdów, co daje firmie już 13%. udział w krajowym rynku, a spółka ARVAL z udziałem 11%, zakończyła drugi kwartał wynikiem 16 279 pojazdów.

Dynamicznie zyskuje na znaczeniu spółka Carefleet, która obecnie ma 6% udziału w rynku i obsługuje ponad 9 tys. pojazdów. Analizując historycznie wyniki tej firmy, okazuje się, że jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm CFM w Polsce ostatnich 5 lat.

Z danych Keralla Research wynika, że firmy zrzeszone w PZWLP łącznie obsługiwały na koniec drugiego kwartału 103 108 samochodów w różnych formach wynajmu, co daje organizacji 69,5% pokrycia w krajowym rynku. Największe floty członków PZWLP obsługiwane są przez LeasePlan, Arval oraz Alphabet Polska Fleet Management.

W programie zarządzania flotą, oferowanym przez Toyotę, jedynym póki co programie dealerskim, który wypracował formułę typu management pojazdów na taką skalę w Polsce, uczestniczy blisko 400 firm. Wśród dealerów Toyoty promujących management flot, najaktywniej działają CorpoFlota (3 579), Toyota Marki (3 569), Carolina Fleet Management (1 467) oraz Auto Podlasie (1 254). W całym programie zarządczym Toyoty jeździ obecnie 12 411 aut służbowych. W rynku daje to grupie 8% udziału.

Największe pojedyncze floty w kraju, obsługiwane dla jednego klienta w wariancie full service leasing mieli w swoim portfelu w drugim kwartale br.: Transpost (1 933 pojazdy), Bankowy Fundusz Leasingowy (1 072), Alphabet (967) oraz Toyota Marki FM (933).

Największą krajową flotą w wynajmie niepełnoobsługowym – 545 pojazdy – opiekuje się Toyota Marki, następnie Alphabet Polska (527) oraz Volkswagen Leasing Polska (413).

Największe pojedyncze floty wyłącznie zarządzane ma w portfelu BRE Leasing (754), Lease Plan (649), Toyota Marki (411) oraz Fraikin (396 pojazdów).

Natomiast największe floty w zyskującym na popularności najmie obsługuje Cosmopol (131 aut) oraz Express (106) i Global CFM (102).

AUTOR:  INSTYTUT KERALLA RESEARCH, WNP.PL (AG)