Nowe zadanie dla fabryki Termoli

Zakład Fiata w Termoli został wybrany do produkcji dwóch nowych silników, które będą montowane w wytwarzanych w przyszłości Alfach Romeo. Będą one miały zasadnicze znaczenie dla odrodzenia marki na arenie międzynarodowej.

Pierwszy silnik to 4-cylindrowa jednostka benzynowa o podwyższonych osiągach, w której wykorzystywane są technologie, opracowana specjalnie dla Alfy Romeo. Druga natomiast to jednostka 6-cylindrowa, pochodząca z Ferrari, również opracowana specjalnie dla Alfy.

Zdolność produkcyjną szacuje się na ponad 200 tys. silników, co pozwoli na zaspokojenie ponad połowy zapotrzebowania przewidzianego w planie produkcyjnym Alfy Romeo do 2018 r. Wykonano już wstępne prace polegające na wyposażeniu nowych obiektów.

W sumie – wraz z kosztami projektowania, rozwoju i inżynierii silników oraz budową nowych linii – koszt inwestycji wynosi ponad 0,5 mld euro.
Prace mają zakończyć się w pół roku. Równolegle zostaną uruchomione kursy szkoleniowe dla wszystkich pracowników.

Uruchomienie produkcji dwóch nowych silników pozwoli na rezygnację ze świadczeń Kasy Wyrównawczej i Zarobkowej ( CIG), w Termoli, gdzie aktualnie pracuje 2 400 osób. Pierwszy ważny sygnał to przyjęcie w kolejnych miesiącach 50 młodych osób na strategiczne stanowiska, co spowodowane jest koniecznością uruchomienia trzeciej zmiany w niektórych obszarach produkcji skrzyń biegów.

Zakład Termoli obchodzi w tych dniach 30. rocznicę powstania silnika FIRE, wytwarzanego tam od marca 1985 r. (dotąd wypuszczono ich 20 mln szt.).

Fabryka w Termoli (prowincja Campobasso) zajmuje powierzchnię 1,3 mln m2, z czego 180 tys. m2 pod dachem. Produkuje dwa silniki (FIRE ośmio- i szesnastozaworowe) oraz dwie skrzynie biegów (do Ducato oraz do samochodów o średnich rozmiarach), w ilości ok. 5 tys./dziennie. Od 1972 r., kiedy to została otwarta fabryka, aż po dzień dzisiejszy, Termoli wyprodukowało 20 mln silników i ponad 13 mln skrzyń biegów.
Jest to jeden z nielicznych na świecie zakładów produkujących zarówno silniki, jak i napędy. Fabryka osiągnęła swój rekord w 2009 r., produkując ponad 971 tys. silników w ciągu roku. Aktualnie zatrudnia 2 400 pracowników, z czego 94% pochodzi z Molise.

źródło: FCA

AUTOR:  WNP.PL (AG)