Bezemisyjne, bardzo ciche i płynnie podjeżdżające do przystanku – oto najważniejsze znaki rozpoznawcze najnowszych elektrycznych Solarisów dostarczonych do hamburskiego przewoźnika Hamburger Hochbahn AG. Trzy nowoczesne egzemplarze Urbino 12 electric – modelu, który otrzymał prestiżową nagrodę Bus of the Year 2017 – będą jeździć przede wszystkim na trasie linii 109, na której hamburski przewoźnik wykorzystuje pojazdy tylko z niekonwencjonalnymi napędami.
Senator Frank Horch, Ulrike Riedel, członkini zarządu HOCHBAHN oraz dr Andreas Strecker, Prezes Solaris Bus & Coach zaprezentowali nowe pojazdy szerokiej publiczności na terenie pętli autobusów elektrycznych przy Adenauerallee.
„Nowy autobus elektryczny będzie dla nas ważnym źródłem informacji, uzupełniającym nasze doświadczenia, jakie już od ponad roku zbieramy na innowacyjnej trasie autobusowej 109. Droga do bezemisyjnych autobusów nie kończy się na pojazdach, oznacza ona również zmianę infrastruktury autobusowej począwszy od zajezdni przez infrastrukturę ładowania aż po warsztaty serwisowe”, powiedziała podczas prezentacji Ulrike Riedel, członkini zarządu Hochbahn ds. zasobów ludzkich i działalności operacyjnej.
„Dostarczenie trzech pojazdów bateryjnych do Hamburga było dla Solarisa kontraktem szczególnym, gdyż po raz pierwszy musieliśmy dostosować się do istniejącej już w mieście infrastruktury ładowania. Sprostaliśmy wymogom zamawiającego i udowodniliśmy elastyczność, i kompetencje Solarisa w zakresie projektowania oraz produkcji nowatorskich autobusów elektrycznych. Dzięki fachowej wiedzy i doświadczeniu jesteśmy doskonale przygotowani do ery elektromobilności”, dodał dr Andreas Strecker, Prezes Solaris Bus & Coach S.A.
W 12-metrowych Urbino electric dla hamburskiego przewoźnika Hochbahn została zamontowana elektryczna oś napędowa ZF AVE 130. Nowatorskie elektrobusy otrzymały baterie litowo-tytanowe o pojemności 100 kWh oraz osprzęt elektryczny firmy Medcom. Pojazdy wykorzystują system ładowania dachowego, który pozwala im kursować na linii przez cały dzień. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zewnętrznej ładowarki o maksymalnej mocy 300 kW, znajdującej się na trasie przejazdu.
Infrastrukturę ładowania na przystankach krańcowych innowacyjnej linii autobusowej 109 dostarczył Siemens. Dzięki obniżanym pantografom i mocy ładowania do 300 kW autobusy potrzebują tylko sześciu minut na uzupełnienie energii. Do tej pory przez łącze typu plug-in były tu ładowane autobusy hybrydowe innego producenta. Dzięki odpowiedniej konwersji infrastruktury ładowania mogą z niej teraz też korzystać pojazdy Solarisa. Tym samym po raz pierwszy infrastruktura ładowania dla autobusów elektrycznych przekroczyła ograniczenia producenckie, stając się prawdziwie interoperacyjną.