Niezależny moto-rynek daleki od narzekań?

Rok 2013 zapowiada się jako udany okres w kwestii produkcji części i wartości eksportu. Prognoza oparta na wynikach GUS pozwala przewidywać, że wartość sprzedana części i akcesoriów motoryzacyjnych przekroczy 60 mld zł, powiększając przewagę nad wartością produkcji samochodów o niemal 15 mld zł. Rośnie także eksport, sięgając niemal 35 mld zł – to rekordowa wartość, nie tylko w odniesieniu do eksportu części i akcesoriów, ale też pojazdów samochodowych – to informacje ze spotkania zorganizowanego przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM podczas VIII Konferencji Niezależnego Rynku Motoryzacyjnego.
Na tym tle dobrze wyglądają również wyniki osiągnięte przez dystrybutorów części, które wzrosły o ponad 10% zarówno w segmencie osobowym, jak i ciężarowym. Analiza trzech minionych kwartałów wykazała, że mimo problemów na początku roku, większość producentów oraz dystrybutorów części zanotowała wzrosty. Kłopoty w I kwartale mogły być związane z przyczynami ekonomicznymi i przedłużającą się zimą, która powstrzymała klientów przed wizytami w warsztatach. Spodziewane ożywienie nastąpiło w II kwartale, gdy koniecznych napraw nie można już było odkładać na później. III kwartał to podtrzymanie dobrej passy producentów oraz niezłej koniunktury dystrybutorów.

– W bieżącym roku przychody ze sprzedaży części rosną dynamicznie. Jest to powrót do szybkiego tempa wzrostu, notowanego przed 2012, mówił podczas spotkania szef SDCM Alfred Franke. – Tym bardziej widoczna jest zmiana na plus wobec słabego roku 2012, stwierdził prezes SDCM. Z drugiej jednak strony interaktywne głosowanie przeprowadzone w czasie konferencji pokazało, że rok 2013 jest rokiem spadających marż.

źródło: SDCM
AUTOR: WNP.PL (AG)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZbigniew Sikora
Następny artykułDerogacja VAT wyhamowała rynek