Niemieccy inwestorzy w przewadze

Blisko 6,5 tysiąca pracowników zatrudniają firmy z niemieckim kapitałem, które działają w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Invest-Park”. Przedsiębiorstwa te zainwestowały już prawie 1,8 mld zł, a kwota ta, dzięki Volkswagenowi, wkrótce wzrośnie niemal trzykrotnie.

Pod względem liczby i wartości inwestycji zagranicznych w Polsce, przedsiębiorstwa niemieckie zdecydowanie przodują. W 2012 r. zainwestowały w naszym kraju 3,5 mld euro. Polska postrzegana jest przez przedsiębiorców zza Odry jako najbardziej atrakcyjne kraj na lokowanie przemysłu w Europie Środkowo-Wschodniej. Na budowę zakładów w wałbrzyskiej strefie zdecydowały się 22 firmy z kapitałem niemieckim, stanowiąc jedną z najliczniejszych grup narodowościowych w Invest-Parku. Są wśród nich m.in.: BASF, Mahle, Johnson Control, Cooper Standard, Quin czy Hoerbiger. Od lipca br. zmniejsza się wysokość pomocy publicznej, z której mogą skorzystać strefowi przedsiębiorcy. Jednak prezes „Invest-Park” Barbara Kaśnikowska, podczas spotkania z przedsiębiorcami na zamku Książ podkreślała, że wciąż jest szansa na uzyskanie korzystniejszych warunków: – Jeżeli do połowy maja rozpoczniemy procedurę uzyskania zezwolenie na prowadzenie działalności, to możemy liczyć na wyższe ulgi z tytułu podatku dochodowego. By skorzystać z lepszych warunków, zezwolenie musi zostać wydane przed 30 czerwca tego roku, nawet jeżeli inwestycja prowadzona będzie znacznie później, tłumaczyła prez. Kaśnikowska.

Maria Montowska z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej podkreślała podczas spotkania w Książu zasadność funkcjonowania szkolnictwa dualnego, w którym wpływ na program kształcenia ma zarówno szkoła, jak i przedsiębiorca. Inwestorzy potwierdzają – przedsiębiorcy potrzebują wykwalifikowanych absolwentów szkół zawodowych i technicznych, którzy spełniają ich oczekiwania: – By budować szkolnictwo dualnie, nie można stawiać jedynie na staże i praktyki w firmach. Istnieje potrzeba tworzenia klas patronackich. Polegają one na ścisłej współpracy ekspertów zawodu z przedsiębiorstw oraz nauczycieli. Młodzież powinna uczyć się obsługi urządzeń, które wykorzystywane są w danej firmie. Taki model z powodzeniem funkcjonuje właśnie wśród naszych niemieckich sąsiadów, mówiła podczas spotkania dyrektor Montowska.

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa koordynuje działanie 35 klas dualnych, w których naukę pobiera ok. 800 uczniów. Invest-Park zamierza włączyć się w proces tworzenia takiego szkolnictwa. W wałbrzyskiej strefie działa ponad 150 inwestorów, którzy zatrudniają 36 tys. pracowników.

źródło: Invest-Park

AUTOR:  WNP.PL (AG)