Motoryzacyjny gigant sprzedaje fabrykę w Rosji. Za równowartość 300 zł

Hyundai oficjalnie wycofuje się z Rosji, a udziały w swojej petersburskiej fabryce sprzeda za zaledwie 300 zł z dwuletnim okresem wykupu. Koreańskie marki Hyundai i Kia przed 2022 r. należały do najpopularniejszych w Rosji. Teraz ich miejsce zajmują producenci z Chin.

Hyundai zaprzestał produkcji aut w Rosji po 24 lutego 2022 r. We wtorek zarząd północnokoreańskiego producenta samochodów poinformował, że firma planuje sprzedaż udziałów w swojej fabryce w Sankt Petersburgu na terenie Rosji za symboliczne siedem tys. rubli, czyli ok. 300 zł.

Hyundai poniósł gigantyczne straty

Hyundai Motor ogłosił, że sprzedaż fabryki, której pracę wstrzymano w marcu 2022 r., wiąże się ze stratą 287 mld wonów, czyli ponad 865 mln zł. Mowa tu nie tylko o sprzedaży samej fabryki, ale też stratach związanych z wcześniejszym zawieszeniem produkcji.

Firma poinformowała, że chce sprzedać swoje udziały w fabryce rosyjskiemu Art-Finance, ale z pozostawieniem opcji wykupu w ciągu dwóch lat. Transakcja ma zostać sfinalizowana do 28 grudnia br. Przedstawiciel Hyundai Motor powiedzieli, że łącznie za sprzedaż wszystkich swoich rosyjskich aktywów firma otrzyma 10 tys. rubli, czyli 434 zł.

Kia i Hyundai były jednymi z najpopularniejszych marek w Rosji

Przed rosyjską agresją na Ukrainę w 2022 r., Hyundai i Kia znajdowały się wśród trzech najpopularniejszych marek samochodów sprzedawanych na terenie Rosji. W październiku pojawiły się doniesienia, że salony firm wyprzedają ostatnie auta marek Hyundai i Kia z „marżą rzędu miliona rubli”.

Jednocześnie koreańskie firmy są jednymi z ostatnich, które opuszczają Rosję. Jako pierwszy z branży motoryzacyjnej zrobił to francuski Renault, który wycofał się z Rosji w maju 2022 r., gwarantując sobie 6-letni okres wykupu. Teraz miejsce koreańskich firm zajmują producenci z Chin, którzy niemal zupełnie zmonopolizowali rynek importu samochodów do Rosji.

Źródła: https://businessinsider.com.pl/


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997