MM Systemy rozbudowuje zakład w Kątach Opolskich

Podwojenie powierzchni i zatrudnienia oraz zwiększenie produkcji planuje osiągnąć firma MM Systemy w Kątach Opolskich dzięki rozpoczętemu drugiemu etapowi budowy zakładu.

MM Systemy – dostawca części samochodowych m.in. dla Audi, Mercedesa czy BMW – to spółka córka niemieckiej firmy Muhr Metalltechnik z siedzibą w Wenden. Planowana inwestycja pochłonie 7,5 mln euro.

Współwłaścicielami zakładu w Kątach Opolskich są Roland Krause i Meinolf Muhr. Jak mówili podczas czwartkowej uroczystości jej szefowie – zakład w Kątach Opolskich będzie dostarczać części np. do luksusowego BMW7.

Meinolf Muhr przypomniał w czwartek, że otwarcie pierwszej istniejącej już w Kątach Opolskich hali firmy MM Systemy odbyło się w październiku 2014 r. Istniejąca hala ma 2,6 tys. m kw., nowa ma mieć 2,3 tys. m kw. Roland Krause dodał z kolei, że po zakończeniu drugiego etapu inwestycji wzrośnie też zatrudnienie – jak podał, prawdopodobnie o ok. 100 proc.

Wśród powodów rozpoczęcia budowy drugiej hali Meinolf Muhr wskazał m.in. wyniki ekonomiczne firmy. Wyjaśnił, że ma ona za sobą pierwszy pełny rok produkcyjny (2015), w którym obroty osiągnęły poziom 23 mln zł.

Dodał, że do dalszego rozwoju firmy w Kątach Opolskich jej zarząd skłoniły też m.in. bardzo dobre relacje z otoczeniem biznesowym – samorządem gminnym, samorządem województwa, Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, konsulatem, dobra współpraca z klientami – w Polsce i w Niemczech, a także młody, dynamiczny zespół pracowników. Muhr podał, że średnia wieku pracowników MM Systemów w Kątach Opolskich wynosi 29 lat.

„Tyle, co polskiej drużyny narodowej w piłce nożnej. A Ronald Krause jest jak dobry trener tej drużyny” – dodał Meinolf Muhr.

Poinformował także, że budowana właśnie druga hala w Kątach Opolskich będzie kosztować 7,5 mln euro. Z tej puli 5 mln euro wyniesie koszt maszyn, a 2,5 mln euro – hali oraz terenu. Wspomniał również o tym, że w marcu br. działającą już w woj. opolskim halę MM Systemy wizytowali przedstawiciele Grupy BMW odpowiadający za jakość.

Po tej wizycie podopolska firma uzyskała certyfikat, który uprawnia ją do produkcji dla BMW. „W Niemczech zdobycie tego certyfikatu zajęło nam 8 lat, w Polsce 1,5 roku. To świadczy o wysokim poziomie naszej produkcji” – dodał Muhr.

Roland Krause dodał, że druga hala ma zostać wybudowana do końca roku, a produkcja w niej ruszyć ma w maju przyszłego roku.

Jak informuje na swojej stronie internetowej firma – Muhr Metalltechnik oraz MM Systemy to rodzinna, średniej wielkości grupa przedsiębiorstw z siedzibą w Wenden w Niemczech oraz w Kątach Opolskich w Polsce.

Przedsiębiorstwa są dostawcami dla przemysłu samochodowego i zajmują się m.in. produkcją narzędzi tłoczących, wykrawających i ciągowników; produkcją seryjną części wykonywanych na prasach ze stali i aluminium, które następnie są używane do złożonych konstrukcji spawanych; produkcją rur wsporczych czy konstrukcji siedzeń do pojazdów specjalnych.

MM Systemy wykonują elementy aluminiowe i stalowe m.in. dla Mercedesa, Audi czy BMW. Firma zatrudnia obecnie 26 osób. Produkcja w nowym zakładzie w Kątach Opolskich ruszyła w 2014 r. Pierwszym projektem, którym zajął się właśnie ten zakład, była produkcja podzespołu do deski rozdzielczej mercedesa sprintera. Dzięki technologii wykorzystywanej przez MM Systemy część tę można było „odchudzić” ze 132 do 98 kilogramów.

Potem w Kątach Opolskich ruszyła produkcja kształtownika aluminiowego dla Mini GPII. Obecnie MM Systemy realizują pięcioletni kontrakt dotyczący produkcji 14 elementów montowanych w Audi Q7, a w kwietniu firma rozpoczęła produkcję elementów mocowania zbiorników paliwa do BMW 7. Powołała też dział badawczo-rozwojowy, którego zadaniem jest rozwijanie nowych produktów.

 

Źródło: pulsHR.pl