Zakończony kolejny etap budowy fabryki 3d

Na dachu powstającej w Bielanach Wrocławskich fabryki belgijskiej firmy Materialise NV zawieszono tradycyjną wiechę. Tym samym zakończono ważny etap budowy największej w Europie fabryki produkcji przedmiotów przy użyciu technologii selektywnego spiekania proszków poliamidowych. Fabryka staje na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan i ma 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Montaż technologii rozpocznie się w maju, na czerwiec planowane jest uruchomienie produkcji.

– Budowa fabryki Materialise to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń technologicznych i gospodarczych 2017 roku w naszym regionie. To największa w Europie inwestycja produkcyjna w takiej skali wykorzystująca nowe technologie. Fabryka jest przykładem na to, że gospodarka Dolnego Śląska zamienia się w gospodarkę opartą na wiedzy – mówi Mariusz Sinior z DAWG, szef Centrum Obsługi Inwestora, który wspomagał Materialise w procesie inwestycyjnym.

Firma Materialise NV jest dziś liderem branży wytwarzania przyrostowego na świecie. Dwa lata temu połączyła się z wrocławskim start-upem e-Prototypy S.A. Aktualnie większość  wyrobów spółki powstaje we Wrocławskim Parku Technologicznym. Tu również obecnie znajdują się działy: handlowy, IT, badań i rozwoju oraz księgowość, które w przyszłym roku przeniosą się do nowego obiektu.

Oprócz samych drukarek 3D, nowa fabryka będzie również wyposażona w pełne zaplecze post-produkcyjne, pozwalające na każdy rodzaj wykończenia wyprodukowanych detali, dostępnych dla tej technologii.

Technologia produkcji wyrobów gotowych, powszechnie znana, jako drukowanie 3D,  jest procesem, który przekształca wirtualny model 3D w obiekt rzeczywisty, poprzez łączenie ze sobą kolejnych warstw spajanego materiału. Kontrastuje ona z większością tradycyjnych metod produkcji.

Z innowacyjnej oferty Materialise korzystają takie branże jak: motoryzacyjna, lotnicza, medyczna, producenci AGD, elektroniki użytkowej, projektanci mody oraz szereg innych branż gdzie konieczna jest personalizacja produktu lub wytwarzaniu krótkich serii produkcyjnych. Dodatkowym atutem tego typu rozwiązania jest możliwość produkcji detali o kształtach niemożliwych do wytworzenia standardowymi metodami wytwórczymi.

Źródło: www.invest-in-wroclaw.pl