Ministerstwo Gospodarki: Wiceminister Henclewska o perspektywach w branży motoryzacyjnej

– Przemysł motoryzacyjny jest bardzo istotną częścią polskiej gospodarki. Udział branży w przetwórstwie przemysłowym to blisko 12 proc., a liczba osób zatrudnionych w tym sektorze to 156 tys. osób – powiedziała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podczas VIII Konferencji Niezależnego Rynku Motoryzacyjnego. Spotkanie odbyło się 28 listopada 2013 r. w Warszawie.

Wiceminister Henclewska zwróciła m.in. uwagę na rolę, jaką motoryzacja odgrywa w naszej gospodarce. – Jest to branża wysoce innowacyjna, zarówno w organizacji produkcji, jak i w wyrobach. Jest także naszym kluczowym eksporterem. W 2012 r. wartość eksportu tego sektora wyniosła 17,6 mld euro – zauważyła wiceminister.

Podkreśliła, że zależy nam, aby Polska pozostała krajem, w którym produkowane są nowoczesne auta, wdrażane innowacyjne technologie, będące w przyszłości jakościowym impulsem dla nowych i ekologicznych koncepcji rozwoju transportu. – Produkowane u nas samochody, w tym także dostawcze, ciężarowe i autobusy, powinny stać się dla konsumentów atrakcyjniejsze ekonomicznie i technologicznie – wyjaśniła podsekretarz stanu w MG.

Wiceminister przypomniała także o wsparciu MG dla sektora motoryzacyjnego w Polsce. – Chcemy rozszerzać rynki zbytu na całą Unię Europejską i kraje trzecie. Poprzez wprowadzenie zmian w systemie podatkowym oraz upowszechnienie alternatywnych napędów i paliw dążymy do odmłodzenia parku samochodowego w naszym kraju – wymieniła. – Zależy nam też na zwiększeniu aktualnej bazy produkcyjnej, co wiąże się z zachowaniem jak największej liczby miejsc pracy w polskim przemyśle motoryzacyjnym. – powiedziała. Dodała, że wszystkie projekty i plany działań MG konsultuje zarówno z przedstawicielami branży, jak i organizacjami samorządowymi.