Mercedes i Renault zacieśnią współpracę

Partnerstwo Daimlera (właściciela marki Mercedes) i koncernu Renault-Nissan przynosi efekty i już mówi się o jeszcze głębszej współpracy tych dwóch firm. Już niedługo może powstać wspólny projekt dużego vana, który będzie sprzedawany jako Mercedes i Renault.

Pierwsze efekty niemiecko-francuskiej umowy już widać. Mercedes Citan to niewiele więcej niż Renault Kangoo ze zmienioną osłona chłodnicy. Może wydawać się, że niewiele osób dopłaci za znaczek w przypadku samochodu użytkowego, ale koszt dla Mercedesa jest niewielki, a Citan jest uzupełnieniem oferowanej gamy. Jednak to inne projekty są dużo ważniejsze. Nowe Smarty ForTwo i ForFour powstają razem z nowym Renault Twingo, a w USA Nissan będzie produkował silniki dla nowych Mercedesów i Infiniti. Mówi się też o Mercedesie Klasy X, czyli miejskim modelu bazującym na Clio, który konkurowałby z Audi A1.

Trzeba pamiętać, że Mercedes to nie tylko luksusowe limuzyny i kompakty premium. Niemiecka marka ma też bardzo prężnie działający oddział oferujący samochody użytkowe. Aktualnie, przy powstawaniu dostawczych vanów, Mercedes współpracuje z Volkswagenem. Jednak umowa ta wygasa z końcem 2016 roku, a Volkswagen już zapowiedział, że planuje samemu projektować nowe modele. Oznacza to, że Mercedes będzie miał okazję na zacieśnienie współpracy z Renault i wspólne tworzenie dużych vanów. Żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale rzeczniczka Mercedesa, Uta Leitner potwierdziła, że rozpoczęły się już wstępne rozmowy.

Kryzys na europejskim rynku motoryzacyjnym dotknął również vanów. W pierwszym kwartale 2013 roku popyt na samochody tego typu spadł w Europie o 9,8 proc. do 347 517 sztuk. Oznacza to, że zarówno Renault jak i Mercedes będą szukać oszczędności.

sj, moto.wp.pl
(WP.PL)