MAN zakończył rozbudowę zakładu w Niepołomicach

Inwestycja niemieckiego producenta w rozbudowę zakładu w Niepołomicach wyniosła około 200 mln euro. Dzięki niej MAN utworzył 1 500 nowych miejsc pracy.

W niepołomickim oddziale MANa produkowane są wszystkie pojazdy ciężarowe z portfolio niemieckiego producenta – lekkie, średnie i ciężkie, a także MAN Individual – jak pisze producent w komunikacie prasowym – w najwyżej jakości „Made in Poland”.

Wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce 16 miesięcy temu. Inwestycja wyniosła około 200 milionów euro. Zakład rozbudowano o około 1/3 dotychczasowej powierzchni. Obecnie niepołomicki oddział MANa zajmuje 41 hektarów. W komunikacie prasowym podkreślono, że jest to niemal tyle, co 60 boisk piłkarskich. 

Rozbudowa objęła budowę hali o powierzchni 32 000 metrów kwadratowych do produkcji kabin oraz hali o powierzchni 10 000 metrów kwadratowych na potrzeby Centrum Modyfikacji Ciężarówek i montażu końcowego. 

Zakład w Niepołomicach przed ekspansją zajmował się produkcją jedynie ciężkich ciężarówek, teraz będzie mógł również przejąć produkcję lekkich i średnich serii. MAN pisze też, że dzięki rozbudowie z linii montażowej będzie zjeżdżało około 300 pojazdów i kabin dziennie. Jest to potrojenie dotychczasowej wydajności. 

„Rozbudowa zakładu jest kluczowym elementem transformacji MAN. Zasadniczo zrestrukturyzowaliśmy naszą sieć produkcyjną. Dzięki temu jesteśmy znacznie bardziej konkurencyjni w tych trudnych czasach” – mówił w komunikacie prasowym Alexander Vlaskamp, prezes zarządu MAN Truck & Bus SE. 

Po zwiększeniu zatrudnienia o 1 500 osób, MAN w Niepołomicach zatrudnia obecnie ponad 2 600 pracowników.  

„Kraków jest bardzo wydajną placówką z wysokimi kwalifikacjami. Około dwóch trzecich wszystkich ciężarówek i kabin MAN jest montowanych tutaj z zachowaniem najwyższej jakości. Ponadto dzięki zmodyfikowanym pojazdom ciężarowym oferujemy pojazdy indywidualnie dostosowane do potrzeb naszych klientów” – mówi Michael Kobriger, członek zarządu MAN ds. produkcji

Warto zaznaczyć, że w przypadku serii ciężkiej, zakład w Niepołomicach działa jako równoważący wolumen głównego zakładu w Monachium, gdzie potrzebna jest przestrzeń do mieszanej produkcji konwencjonalnych i akumulatorowo-elektrycznych pojazdów ciężarowych. Jak podaje MAN, Monachium jest obecnie w trakcie przebudowy na potrzeby elektryfikacji, a produkcja seryjna pierwszego pojazdu MAN eTruck rozpocznie się tam już w przyszłym roku. 

Źródło: www.evertiq.pl