Luty 2013: Rynek nowych samochodów w Hiszpanii

Według danych stowarzyszenia branżowego ANFAC, w lutym rynek nowych samochodów osobowych w Hiszpanii uzyskał wynik prawie 58 400 rejestracji. To mniej niż rok wcześniej o 9,8%.
Bardzo trudna sytuacja ekonomiczna w Hiszpanii jest główną przyczyną kryzysu, z którym od szeregu miesięcy boryka się tamtejszy rynek motoryzacyjny i nie tylko. Zanotowany w lutym 2013 spadek wolumenu wyniósł prawie 10%, jednak należy podkreślić, że byłoby o wiele gorzej, gdyby nie wprowadzenie drugiego etapu programu dopłat premiujących osoby wymieniające stary samochód (minimum 10-letni) na nowy fabrycznie model osobowy, w tym pojazdy w wersji 6-miejscowej i więcej.

Według ANFAC, wprowadzenie kolejnej fazy programu dopłat spowodowało w drugiej połowie miesiąca znaczący wzrost ruchu klientów w salonach dealerskich oraz liczby otrzymanych zamówień (ponad 18 000).

Europa: W lutym rynek nowych samochodów notuje spadek o 10,5%

W sumie na nowe dopłaty rząd przeznaczył środki w wysokości 150 mln EUR. Przypomnijmy, że w styczniu zakończyła się pierwsza faza programu z budżetem w wysokości 75 mln EUR.

W okresie styczeń-luty bieżącego roku rynek nowych samochodów w Hiszpanii uzyskał wynik nieco ponad 108 800 egzemplarzy (-9,7%).
IBRM Samar, Autor Rafał Żaglewski


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997