Łada coraz bardziej francuska. Bedą nowe modele

Koncern Renault-Nissan uzgodnił z firmą Rostechnologie przejęcie pakietu kontrolnego akcji producenta samochodów AwtoWaz. Pozwoli to na transfer technologii i szybsze wprowadzanie w Rosji nowych modeli aut.
Porozumienie podpisane w Paryżu przewiduje, że stworzone przez trzy firmy przedsięwzięcie uzyska 74,5 proc. akcji AwtoWaz. We wspólne przedsięwzięcia strona francusko-japońska zainwestuje około 750 mln dolarów zaś rosyjski partner Rostechnologie dokona restrukturyzacji długu na korzystnych warunkach.
Wartość inwestycji Nissana określono na 450 mln dolarów zaś Renault 300 mln dolarów. Proces inwestycyjny ma trwać do połowy 2014 r. Wtedy to francuscy i japońscy partnerzy uzyskają 67,1 proc. akcji w spółce, do której należeć będzie 74,5 proc. akcji AwtoWaz.
Renault już w 2008 r. kupił 25 proc. akcji AwtoWaz i pomógł spółce przeprowadzić radykalną restrukturyzację. W 2011 r. koncern Renault-Nissan sprzedał w Rosji 879 tys. samochodów, w tym 578,4 tys. marki Łada. Rosja stała się dla francusko-japońskiego koncernu trzecim w kolejności rynkiem zbytu, po Chinach i USA
interia.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997