KE wyjaśnia, jak nie łamać zasad konkurencji w przemyśle motoryzacyjnym

Komisja Europejska opublikowała wytyczne w sprawie stosowania zasad konkurencji w sektorze pojazdów silnikowych stosowanych przez przemysł motoryzacyjny.
Przyjęły one postać najczęściej zadawanych pytań (FAQ), a adresowane są w szczególności na rynkach usług naprawczych, przeglądów samochodów i produkcji części zamiennych.

– Jest to praktyczny przewodnik, który powinien być pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw, ale także konsumentów – powiedział Joaquín Almunia, wiceprzewodniczącego KE odpowiedzialny za politykę konkurencji.

W maju 2010 r. KE przyjęła nowe przepisy dotyczące pojazdów silnikowych (Motor Vehicle Block Exemption Regulation) wraz z towarzyszącymi wytycznymi o stosowaniu w UE zasad konkurencji w porozumieniach między producentami pojazdów i ich upoważnionymi sprzedawcami, a osobami zajmującymi się naprawami i sprzedażą części zamiennych.

W następstwie wniosków i zapytań, jakie napływały od zainteresowanych stron i krajowych organów ochrony konkurencji, KE opublikowała dziś wspomniany zestaw często zadawanych kwestii, jak stosować nowe zasady. FAQ wyjaśniają zagadnienia dotyczące sześciu dziedzin: uznawania gwarancji, serwisowania (w systemie umów leasingu), dostaw części zamiennych, wykorzystania i zakupu elektronicznych narzędzi naprawczych diagnostycznych, dostępu do informacji technicznych oraz dostępu do sieci autoryzowanych warsztatów.

AUTOR:  WNP.PL (PIOTR STEFANIAK)


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997