KE na tak dla wsparcia inwestycji Volvo Cars na Słowacji

We poniedziałek, 8 kwietnia, Komisja Europejska zatwierdziła słowacki program wsparcia dla nowej fabryki pojazdów elektrycznych Volvo Cars o wartości 267 mln euro.

Zdaniem KE słowacka pomoc na rzecz Volvo Cars w wysokości 267 mln euro jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa. Pomoc ta wesprze utworzenie nowego zakładu produkcji elektrycznych samochodów osobowych w miejscowości Valaliky koło Koszyc na wschodzie Słowacji. Według KE działanie to przyczyni się do realizacji strategicznych celów UE związanych z tworzeniem miejsc pracy, rozwojem regionalnym i Europejskim Zielonym Ładem.  

Słowacji zależało na przyciągnięciu inwestycji Volvo Cars do kraju. Postanowiła więc wesprzeć przedsięwzięcie kwotą 267 mln euro. Nowy zakład produkcyjny elektrycznych samochodów osobowych szwedzkiej marki będzie jej trzecim w Europie. 

KE podkreśla, że słowackie wsparcie przyjmie formę bezpośrednich dotacji o łącznej wartości około 267 mln euro. Volvo Cars ma natomiast zainwestować w przedsięwzięcie 1,2 mld euro.

Początkowo zdolność produkcyjna zakładu ma wynieść około 250 000 pojazdów elektrycznych rocznie. W zakładzie zatrudnionych zostanie co najmniej 3 300 osób. KE uważa, że inwestycja ta zaowocuje wieloma dodatkowymi, pośrednimi miejscami pracy, które w efekcie powstaną na Słowacji.

Komisja Europejska wsparła przedsięwzięcie przede wszystkim na lokalizację — miejscowość Valaliky znajduje się bowiem w obszarze kwalifikującym się do pomocy regionalnej wewnątrz Unii. Jest również jednym z najbardziej dotkniętych negatywnymi skutkami transformacji w kierunku neutralności klimatycznej.

Źródło: evertiq.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997