Japońskie firmy motoryzacyjne uciekają z Chin

Spadek sprzedaży i ryzyko polityczne spowodowały, że Toyota Motor Corp, Nissan Motor Co i Honda Motor Co planują zmniejszyć produkcję swoich samochodów w Chinach aż o połowę. Poinformował o tym poniedziałkowy dziennik Nikkei.
Japońskie firmy zanotowały we wrześniu katastrofalny spadek sprzedaży. To efekt sporu pomiędzy Pekinem i Tokio o kilka wysepek na Morzu Południowochińskim. Mimo, że wyspy są od ponad wieku administrowane przez Tokio, pretensje do nich zaczął zgłaszać Pekin.

Po tym jak Tokio wykupiło wyspy od prywatnych właścicieli doszło do poważnego zaognienia w stosunkach pomiędzy oboma państwami.
W Chinach demolowane były japońskie restauracje i sklepy, niszczone japońskie samochody. Wiele zlokalizowanych w Chinach japońskich zakładów zmuszone było zawiesić produkcję.

Wszystko to odbiło się fatalnie na sprzedaży samochodów. Jak przyznał anonimowy menedżer z Toyoty, sprzedaż wozów tej marki w Chinach w ujęciu średniorocznym spadła o 40 proc.

Dla porównania niemieckie firmy samochodowe zanotowały w analogicznym okresie dwucyfrowe wzrosty sprzedaży.

Zdaniem analityków decyzja japońskich firm samochodowych jest znacząca zarówno dla Tokio i Pekin. Japończycy dali wyraźny sygnał, że inwestycje w Chinach mogą być obarczone ryzykiem. Z kolei Pekin pokazuje, że może prowadzić politykę poprzez wywieranie presji gospodarczej.

AUTOR:  WNP.PL (DM)