Hyundai i SK On z joint venture

Rada dyrektorów Hyundai Motor, Kia i Hyundai Mobis zatwierdziła powstanie spółki joint venture z SK On, która będzie wytwarzać ogniwa akumulatorów. Kwota inwestycji wyniesie łącznie 5 mld USD. Podmioty obejmą po 50% udziałów. Fabryka powstanie w hrabstwie Bartow w stanie Georgia w USA i ruszy w połowie 2025 roku. Roczna pojemność ogniw akumulatorów wystarczy do zmagazynowania 35 GWh energii i wyprodukowania 300 000 samochodów elektrycznych.

Hyundai ogłosił plany utworzenia spółki joint venture wspólnie z partnerem SK On, która będzie produkować ogniwa do akumulatorów samochodów elektrycznych w USA.

Spółki powiązane z Hyundaiem, Kia Corporation i Hyundai Mobis – zatwierdziły plan podczas posiedzeń zarządów. W listopadzie 2022 roku Grupa podpisała protokół ustaleń z SK On w celu zabezpieczenia dostaw akumulatorów do samochodów elektrycznych produkowanych w Ameryce Północnej.

Hyundai podał, że całkowita kwota inwestycji w spółkę joint venture wyniesie około 5 mld USD, przy czym Grupa i SK On będą posiadać po 50% udziałów. W ramach joint venture obie strony planują zbudować fabrykę ogniw akumulatorów do samochodów elektrycznych w hrabstwie Bartow w stanie Georgia, w pobliżu zakładów produkcyjnych Grupy w USA, w tym Hyundai Motor Manufacturing Alabama, Kia Georgia i Hyundai Motor Group Metaplant America.

Nowa fabryka ma rozpocząć produkcję ogniw akumulatorów w drugiej połowie 2025 roku,
a jej roczna zdolność produkcyjna wyniesie 35 GWh, co wystarczy do wyprodukowania
300 000 samochodów elektrycznych. Z ogniw akumulatorów Hyundai Mobis będzie montował gotowe akumulatory, a następnie dostarczał je do amerykańskich zakładów produkujących samochody elektryczne marek Kia, Hyundai i Genesis.

Źródło: https://elektromobilni.pl/