Honda będzie współpracowała z JAXA

Honda podpisała z Japońską Agencją Badań Kosmicznych umowę dotyczącą współpracy badawczo-rozwojowej nad „cyrkulacyjnym systemem opartym na energii odnawialnej”, który ma dostarczać energię elektryczną podtrzymującą funkcje przestrzeni życiowej personelu podczas eksploracji powierzchni Księżyca, informuje koncern w komunikacie prasowym.

Zgodnie z umową, Honda otrzyma od JAXA zlecenia na przeprowadzenie do końca japońskiego roku fiskalnego 2023 roku, czyli do 31 marca 2024 roku, studiów koncepcyjnych, a następnie będzie miało opracować model poglądowy wczesny prototyp systemu. 

Kontrakt ten jest następstwem podpisanej w listopadzie 2020 roku wstępnej umowy o współpracy badawczej pomiędzy Hondą a JAXĄ. W między czasie, koncern prowadził badania nad cyrkulacyjnym systemem opartym na energii odnawialnej, który łączy w sobie system wysokociśnieniowej elektrolizy wody oraz system ogniw paliwowych Hondy i jest przeznaczony do ciągłej produkcji tlenu, wodoru i energii elektrycznej z wykorzystaniem światła słonecznego i wody. 

„Na obszarach Księżyca o najmniejszym nasłonecznieniu występuje cykl 14 dni jasnych i 14 dni nocnych. W ciągu dnia, gdy świeci słońce, energia elektryczna może być generowana przez baterie słoneczne i dostarczana do pomieszczeń wewnątrz pojazdów księżycowych, jednak nocą zasilanie musi być zapewnione w inny sposób. Jednym z rozwiązań byłoby zabranie na powierzchnię Księżyca dodatkowych akumulatorów i magazynowanie w nich energii elektrycznej wytworzonej przez układy fotowoltaiczne. Ta metoda wiązałaby się jednak z ogromnym problemem kosztów transportu dużej liczby akumulatorów z Ziemi na Księżyc.” – opisuje w komunikacie prasowym Honda.

Cyrkulacyjny system oparty na energii odnawialnej i opracowany przez Hondę został wybrany jako potencjalne źródło zaopatrzenia w energię elektryczną na powierzchni Księżyca, gdyż jest bardziej kompaktowy i lżejszy niż dodatkowe akumulatory.

„Cyrkulacyjny system oparty na energii odnawialnej łączy w sobie system wysokociśnieniowej elektrolizy wody oraz system ogniw paliwowych Hondy i jest przeznaczony do ciągłej produkcji tlenu, wodoru i energii elektrycznej z energii słonecznej i wody. Księżycowy system elektrolizy wody z wykorzystaniem wysokiej różnicy ciśnień korzysta z energii elektrycznej produkowanej w ciągu dnia przez panele słoneczne i rozkłada wodę na tlen i wodór, które są magazynowane w zbiornikach. W nocy system ogniw paliwowych wykorzystuje zmagazynowany tlen i wodór do wytwarzania energii elektrycznej, która będzie dostarczana do przestrzeni mieszkalnej dla ludzi.” – czytamy dalej. 

Źródło: www.evertiq.pl


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997