Grupa Elemental otworzyła w Zawierciu zakład odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych

Spółka Elemental Strategic Metals, z Grupy Elemental, otworzyła w Zawierciu zakład odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych z baterii Li-Ion pojazdów elektrycznych oraz z katalizatorów samochodowych i przemysłowych. Wartość inwestycji to 600 mln zł.

„Zakład w Zawierciu specjalizuje się w odzysku strategicznych metali bateryjnych, takich jak lit, nikiel, kobalt i mangan, a także cennych metali szlachetnych z grupy platynowców: platyna, pallad, rod. Metale te są niezwykle istotne dla nowoczesnych technologii i przemysłu, a ich odzysk pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz skrócenie łańcucha dostaw” – ocenił, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Elemental Strategic Metals Michał Zygmunt.

Uzyskane w procesie przetwarzania surowce będą wykorzystywane do produkcji prekursorów materiałów bateryjnych (pCAM), nowych katalizatorów oraz membran do elektrolizerów i ogniw paliwowych. Odzyskiwane metale znajdą zastosowanie przede wszystkim ponownie w branży elektromobilności oraz w energetyce odnawialnej. Produktami ubocznymi są też tworzywa sztuczne oraz miedź i aluminium.

Jak podano w komunikacie, budowa i uruchomienie zakładu w Zawierciu zostały sfinansowane częściowo przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który wspólnie z Międzynarodową Korporacją Finansową oraz Europejskim Bankiem Odbudowy zainwestował 290 mln USD w działalność Grupy Elemental. Środki na inwestycję pochodziły też z dotacji w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – IPCEI – na podstawie umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

W przyszłym roku Elemental Strategic Metals rozpocznie budowę podobnego zakładu w Wernigerode w Niemczech, w ramach spółki joint venture z amerykańską firmą Ascend Elements. Moc przerobowa tego zakładu wyniesie do 58 tys. baterii z samochodów elektrycznych rocznie.

Grupa Elemental działa w 35 krajach na trzech kontynentach – w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Elemental dostarcza metale szlachetne z grupy platynowców pozyskane w procesie recyklingu odpadów w ramach różnych segmentów biznesowych, co zwiększa dostępność surowców takich jak metale ziem rzadkich. Dodatkowo działalność Grupy obejmuje recykling metali nieżelaznych. (PAP Biznes)

Źródło: www.bankier.pl