Gliwicki Opel wyśle pracowników do Niemiec

Pracownicy gliwickiego Opla zastąpią delegowanych w niemieckich zakładach w Ruesselsheim.

Około 250 pracowników gliwickiego Opla zostanie oddelegowanych do niemieckich zakładów w Ruesselsheim (Nadrenia-Palatynat). Wyjadą na sześć miesięcy i zastąpią w Niemczech pracowników delegowanych zatrudnianych tam przez zewnętrzne firmy – poinformował rzecznik zakładów w Ruesselsheim Michael Goentgens. Ilu pracowników zostanie zastąpionych przez gliwiczan, rzecznik nie ujawnia. Nie podaje też liczby pracowników delegowanych zatrudnionych obecnie w centrali. – Ich liczba zmienia się w zależności od potrzeb zakładu – wyjaśnia.

Gliwice bez trzeciej zmiany

Gliwice mają niewykorzystaną moc produkcyjną, stąd dyspozycyjność polskich pracowników, którzy przyjadą także na zasadzie oddelegowania – informuje rzecznik.

Jak potwierdza Mariusz Król, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Gliwicach, od lutego polskie zakłady Opla będą pracowały tylko na dwie zmiany, a nie jak dotąd na trzy. Dla gliwickich związkowców niekoniecznie powód do zmartwień. – W przeszłości już dwa razy rezygnowaliśmy z trzeciej zmiany i po pewnym czasie do niej wracaliśmy – mówi Król. – Nie bronimy liczby zmian, tylko liczby zatrudnionych – dodaje.

Jak tłumaczy Mariusz Król, odesłanie 250 pracowników do Nadrenii-Palatynatu to część planu oszczędnościowego nowego właściciela Opla – francuskiego koncernu PSA.

W zakładzie w Gliwicach, który zatrudnia ok. 4 tys osób, plan obejmuje także program dobrowolnego odejścia dla ok. 190 pracowników. Odprawy dla nich uzależnione będą od stażu pracy i mogą wynosić nawet 21 miesięcznych pensji.

W centrali skrócony wymiar godzin

Jak dokładnie będzie wyglądał plan oszczędnościowy dla zakładów w Ruesselsheim, niemiecka załoga dowie się niebawem. Na razie toczą się rozmowy w tej sprawie – mówi Goentgens. – Rozmawiamy także o zatrudnieniu w centrali części pracowników z Eisenach w Turyngii – dodaje.

Już teraz tysiące pracowników w Ruesselsheim zatrudnionych w dziale rozwoju i administracji pracuje w skróconym wymiarze godzin. – Regulacja ta nie dotyczy działu produkcji, w którym zostaną zatrudnieni gliwiczanie – wyjaśnia Michael Goentgens.

Źródło:www.dw.com