General Motors stawia na własne technologie informatyczne

W tym roku amerykański gigant samochodowy otworzy w USA kolejny własny ośrodek technologii informatycznych – już czwarty od połowy zeszłego roku.

Przez lata GM przodował wśród amerykańskich koncernów w przekazywaniu kooperantom zleceń na prace nad technologiami informatycznymi. Latem zeszłego roku koncern całkowicie zmienił tę strategię i zapowiedział, że stworzy w USA cztery własne ośrodki technologii informatycznych. Ma to zwiększyć zyski i wydajność pracy w koncernie.

Dwa pierwsze ośrodki GM otworzył w miastach Austin w Teksasie oraz Warren w stanie Michigan. W styczniu GM zapowiedział, że kolejny ośrodek będzie pod Atlantą, a w środę koncern ogłosił, że zatrudni 1000 programistów, ekspertów od baz danych i analityków do czwartego ośrodka, który otworzy w pobliżu miasta Phoenix w Arizonie. Te lokalizacje wybrano, biorąc pod uwagę „dostępność talentów, niskie koszty życia oraz położenie w pobliżu ośrodków zaawansowanych technologii”.

GM uznał, że nie musi otwierać ośrodka w pobliżu Doliny Krzemowej. – Tam nie mają wyłączność na innowacje. Gdzie indziej też są ośrodki zaawansowanej innowacyjności – powiedział w środę na konferencji prasowej Randy Mott, odpowiedzialny za rozwój informatycznego sektora GM.

W czerwcu zeszłego roku w swoim dziale IT koncern GM zatrudniał 1,5 tys. ludzi, a obecnie – już 5,5 tys. Po zakończeniu tworzenia ośrodków, planowanym na początku 2014 r., będzie w nich pracować ok. 9 tys. osób.

Około 3 tys. pracowników działu IT do jesieni zeszłego roku pracowało w koncernie HP, wykonując zlecenia dla GM. W październiku zeszłego roku koncern samochodowy postanowił przejąć ich na własną listę płac.

GM zapowiedział też, że około jednej trzeciej pracowników jego ośrodków IT będą rekrutować spośród świeżo upieczonych absolwentów wyższych szkół, licząc na energię takich młodych ludzi.

Dodatkowo GM planuje koncentrację swoich globalnych ośrodków danych. Dziś koncern ma 23 takie ośrodki na całym świecie, a w przyszłości ich działalność przejmą dwa ośrodki w amerykańskim stanie Michigan. Pierwszy z nich GM otworzył już w tym stanie w mieście Warren, a drugi prawdopodobnie powstanie w mieście Milford.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997