Firmy uciekają z Niemiec. Bo ludzie tam za dużo zarabiają

Spółki z Niemiec są zainteresowane budową zakładów w Portugalii. W najbliższym czasie fabryki zamierzają uruchomić w tym kraju m.in. Bosch, Continental Mabor oraz Volkswagen – poinformowała Portugalska Agencja ds. Inwestycji i Handlu Zagranicznego (AICEP).
Jak ujawnił podczas trwającego w Lizbonie Portugalsko-Niemieckiego Forum Biznesowego Pedro Reis, prezes AICEP, poza dużymi spółkami z Niemiec zwiększone zainteresowanie inwestowaniem w Portugalii wykazują też małe i średnie przedsiębiorstwa.

„W kilku przypadkach rozmowy są już bardzo zaawansowane. Niektóre z planowanych w naszym kraju inwestycji szacowane są na kwotę 500 mln euro” – poinformował Reis.

Przebywający w Portugalii prezes koncernu Bosch Franz Fechrenbach podał, że jego firma rozważa budowę w tym iberyjskim kraju nowego zakładu produkcyjnego. „Zamierzamy w dalszym ciągu inwestować na tym rynku, gdzie koszty utrzymania siły roboczej są o około 25 proc. niższe niż w Niemczech” – powiedział.

Grupa Bosch, działająca od ponad 100 lat w Portugalii w branży samochodowej i grzewczej, posiada w tym kraju pięć spółek: Robert Bosch SA, Bosch Termotecnologia, Bosch Car Multimedia Portugal, Robert Bosch Travoes, a także Bosch Security Systems. W 2011 r. zanotowały one łączne obroty na poziomie 1 mld euro.

Według prezesa AICEP, w przyszłym roku należy się spodziewać rozpoczęcia w Portugalii kolejnej inwestycji grupy Volkswagen. „Reprezentowana tu przez spółkę Autoeuropa, przymierza się ona do otwarcia nowej linii lakierowania samochodów. Zarówno ta inwestycja, jak i planowane nowe obiekty firm Bosch i Continental Mabor będą się koncentrować na aktywności eksportowej” – zdradził Pedro Reis.

W Portugalii działa około 300 niemieckich spółek, w których zatrudnionych jest 13 tys. pracowników. Ich łączne obroty szacowane są na 4,6 mld euro, zaś wartość eksportu na 4 mld euro. Wśród funkcjonujących na portugalskim rynku firm z kapitałem niemieckim są: SAP, Bayer, Allianz, Deutsche Bank, Leica, Siemens, Bosch oraz Volkswagen.

Interia.pl, PAP


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997