Europejski rynek leasingu na stabilnej ścieżce wzrostu

Leaseurope, organizacja reprezentująca interesy europejskiej branży leasingowej, podała wstępne wyniki za 2014r. Wartość nowej produkcji wzrosła o 8,4 proc. osiągając tempo wzrostu porównywalne z rekordowymi wynikami z 2007r. Polska utrzymuje wysoką 21,3 proc. dynamikę.

Jak podaje Leaseurope europejski rynek leasingu odnotował wzrost wszystkich głównych kategorii aktywów objętych badaniem; w szczególności widoczny w segmencie pojazdów, (12,4 proc. w stosunku do 2013). W przypadku leasingu ruchomości (wyłączając pojazdy) obserwujemy umiarkowaną dynamikę (1,0 proc.), podczas gdy rynek leasing nieruchomości wzrósł pierwszy raz od 2010 roku (7,6 proc. w stosunku do 2013).

Dynamika polskiego rynku leasingu, którego dane raportuje Związek Polskiego Leasingu, była ponad dwa i pół razy wyższa od średniej europejskiej (21,3 proc. do 8,4 proc.). Podobnie było w przypadku wzrostu w zakresie leasingu pojazdów. Natomiast w zakresie leasingu ruchomości (wyłączając pojazdy) polska branża wypracowała dynamikę dwadzieścia razy wyższą od średniej europejskiej.

Arkadiusz Etryk, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL, Członek Zarządu Dyrektorów Leaseurope, powiedział: „Analizując wstępne wyniki europejskiego rynku leasingu na koniec 2014r. zauważamy przebudzenie, widoczne na większości krajowych rynków. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z leasingu, finansując szeroki zakresu aktywów z wyróżniającą pozycją pojazdów. Polska branża leasingowa z mocną siódmą pozycją oraz wysoką dynamiką, reprezentuję ogólnoeuropejski poziom”.

Polski rynek jest trzecim, po tureckim i hiszpańskim, najbardziej dynamicznie rozwijającym się europejskim rynkiem leasingu z 21,3 proc. wzrostem. Przy czym w odniesieniu do wartości nowych kontraktów podpisanych w 2014, krajowy rynek wyprzedził zarówno hiszpański i turecki rynek.

www.leasing.org.pl