Daimler stawia na przekładnie z Rumunii

Producent aut Mercedes zainwestuje ponad 300 mln euro w produkcję automatycznych skrzyń biegów w swojej spółce Star Transmission w Rumunii.

Już w połowie tego roku rumuńska spółka Daimlera zacznie produkować dotychczasowy typ 5-biegowej automatycznej przekładni niemieckiego koncernu, a w przyszłym roku – także przednie przekładanie o dwóch sprzęgłach. Od 2016 r. rumuńska spółka ma także zacząć montaż nowej generacji automatycznych skrzyń biegów do samochodów osobowych, których produkcja w tym samym roku zacznie się w macierzystych zakładach Daimlera w Stuttgarcie. Ten ostatni plan pochłonie 280 mln euro, większość nowych inwestycji zapowiadanych przez niemiecki koncern w Rumunii.

Według Daimlera inwestycje w Rumunii zwiększą moce produkcyjne koncernu, bo nie ma już możliwości ich rozbudowy w Niemczech.

Dla Bukaresztu to ważna inwestycja, bo w 2008 r. Rumunia przegrała z Węgrami rywalizację o wartą 800 mln euro nową fabrykę aut Mercedesa – pierwszą w Europie poza Niemcami.

Daimler ma 78 proc. akcji spółki Star Transmission, zawiązanej w 2001 r. z rządem Rumunii. Spółka ta obecnie zatrudnia 800 osób w dwóch zakładach, które produkują części do silników i przekładni montowanych w autach Mercedes, a także skrzynie biegów na rynek wtórny.

Daimler współpracował z tą rumuńską firmą – znaną wcześniej jako Uzina Mecanica Cugir – już od 1996 r., wybierając ją jako dostawcę podzespołów w przetargu, w którym uczestniczyły także firmy z Polski, Słowacji i Węgier.
,
Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997