Czy to dobrze, że uczniowie szkół średnich już na etapie szkoły podejmują pracę?
Jak wynika z badań, które realizowaliśmy wśród uczniów szkół zawodowych z kierunków dedykowanych branży motoryzacyjnej, aż 50,2% uczniów deklaruje, że pracuje:
🔹 26,7% pracuje dorywczo
🔹 21,7% ma prace wakacyjne
🔹 7,5% ma stałą pracę.
Niektórzy uczniowie pracują już w swoim zawodzie, jak jeden z naszych rozmówców, uczeń klasy IV z kierunku technik programista, który pracuje jako młodszy programista, łącząc pracę z nauką w szkole, jednocześnie zdobywając doświadczenie i realizując swoją pasję, jaką są nowe technologie.
Jak mówi: „godzę pracę ze szkołą; jest ciężko, ale się rozwijam, kocham to robić”.
Niektórzy uczniowie pracują w warsztatach samochodowych, zdobywając praktykę i wiedzę z zakresu swojego kierunku, inni pracują przy różnych pracach sezonowych, niekoniecznie związanych z kierunkiem kształcenia, żeby po prostu sobie zarobić.
Wyniki te są dużym zaskoczeniem. Nie spodziewaliśmy się, że aż tylu uczniów już na etapie szkoły średniej podejmuje się pracy.
Z jednej strony to doskonały przykład naszej młodzieży i ich pracowitości i odpowiedzialności, z drugiej strony doskonała forma zdobywania doświadczenia, którego tak bardzo szukają dzisiaj pracodawcy.
Jak oceniacie te wyniki? Czy uważacie, że łączenie pracy ze szkołą to dobry pomysł? Podziel się z swoją opinią.
Wyniki pochodzą z badania wśród 2926 uczniów szkół branżowych i techników. Badanie realizowane dla PIM Polska Izba Motoryzacji w ramach działania Sektorowa Rada ds. kompetencji-motoryzacja i elektromobilność
#badaniarynku #planyzawodowe #motoryzacja #automotive