Co z kierowcami, którzy nie chcą ubezpieczyć aut?

Obowiązek ubezpieczeniowy
Prawo obowiązujące w Polsce zmusza właścicieli pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji do wykupienia najpóźniej w dniu zgłoszenia pojazdu do urzędu polisy komunikacyjnej OC. Jej koszt uzależniony jest od wielu zmiennych, a średnio wynosi kilkaset złotych. Niektórzy kierowcy, chcąc zaoszczędzić na wydatkach związanych z posiadaniem samochodu, rezygnują z wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Narażają się tym samym na wiele konsekwencji. Uświadomienie im, jakie mogą być skutki braku OC pojazdów, może pomóc w walce z takim procederem.
Kary finansowe
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na kierowców, którzy zostaną złapani na braku obowiązkowego ubezpieczenia OC, kary finansowe. Jeśli spóźnili się z zapłatą składki OC dłużej niż 2 tygodnie, zapłacą karę w wysokości:

  • 3360 zł w przypadku samochodu osobowego,
  • 5040 zł w przypadku samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników samochodowych,
  • 560 zł w przypadku pozostałych pojazdów mechanicznych.
Niższa kara grozi kierowcom, jeśli spóźnienie z zapłatą składki wynosiło nie więcej niż 3 dni. Wówczas nałożony mandat będzie stanowił 20% stawki podstawowej. Dla kierowców, u których opóźnienie z wykupieniem OC wynosiło mniej niż 2 tygodnie, kara finansowa będzie wynosiła 50% stawki podstawowej. Nie wszyscy kierowcy, którzy rezygnują z opłacania składki na OC, zapłacą za brak ubezpieczenia. Niestety UFG nie jest w stanie wykryć wszystkich nieuczciwych prowadzących.
W raporcie „Kierowcy bez OC” przygotowanym przez Akademię mfind podano przykłady zagraniczne, które mogą być wzorem do naśladowania dla polskich służb walczących z kierowcami nieopłacającymi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wzorem Niemiec i Austrii takie osoby nie powinny mieć możliwości zarejestrowania auta w urzędzie. Można też posłużyć się wzorem Czech i Finlandii, gdzie funkcjonują systemy porównujące automatycznie bazy pojazdów zarejestrowanych z listą wykupionych polis. Dzięki temu system samodzielnie generuje wysokość opłaty karnej i wysyła właściwą informację do właściciela samochodu.