Chiński rynek samochodowy zaczyna dynamicznie rosnąć

Miesięczna sprzedaż samochodów w Chinach w listopadzie wzrosła do 1 mln 790 tys. – to drugi najlepszy wynik w historii tej branży. Eksperci oceniają, że w 2012 r. może zostać pobity rekord rocznej sprzedaży, wynoszący 19 mln pojazdów.

Zgodnie z informacją Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (CSPS), dostawy samochodów ciężarowych i osobowych wzrosły w listopadzie 2012 o 8,2 proc. w stosunku do listopada roku ubiegłego. W październiku zanotowano wzrost o 5,3 proc. Łączna sprzedaż za 11 miesięcy na koniec listopada 2012 r. wyniosła 17,5 mln samochodów, co daje przyrost o 4 proc. w skali roku.

Marki samochodów amerykańskich odnotowały wzrost sprzedaży o ponad 30 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Korzystne wyniki mieli także producenci niemieccy, francuscy i południowokoreańscy, którzy sprzedali o 20 proc. więcej samochodów niż przed rokiem. Sprzedaż producentów chińskich wzrosła o 11,9 procent w ujęciu rok do roku. Mają oni ponad 43-proc. udział w krajowym rynku samochodowym.

Według danych CSPS, do września utrzymywała się niekorzystna tendencja na rynku sprzedaży samochodów w Chinach. W pierwszych 5 miesiącach roku sprzedano zaledwie 8 mln aut, a produkcja spadła o 3,3 proc.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, ml, PAP