ABB pozwala na darmowe ładowanie samochodów elektrycznych

ABB zainstalowała dwie, dostępne dla użytkowników za darmo, stacje do ładowania pojazdów elektrycznych – w Krakowie oraz Aleksandrowie Łódzkim. Stacje umożliwiają użytkownikom „doładowanie” samochodu nawet w kwadrans.
Znajdująca się w pobliżu fabryki ABB w Aleksandrowie Łódzkim stacja pozwala na ładowanie dwóch pojazdów jednocześnie w jednym z dwóch standardów: prądem stałym o mocy 50kW (CHAdeMO), który umożliwia skrócenie czasu ładowania do zaledwie 15-30 minut, oraz prądem przemiennym o mocy 22kW (Typ II). Dzięki temu ze stacji mogą skorzystać prawie wszystkie aktualnie dostępne na rynku, seryjnie produkowane samochody elektryczne.

Z kolei druga stacja została zainstalowana przed budynkiem Korporacyjnego Centrum Badawczego ABB w Krakowie. Użytkownikom udostępniono model Terra SmartConnect o mocy 20kW w technologii prądu stałego, co pozwala skrócić czas ładowania do 80 proc. pojemności baterii do niespełna 120 minut. Jest to urządzenie dostosowane dla potrzeb biurowców i galerii handlowych, czyli lekkie, zajmujące niewiele miejsca i umożliwiające montaż naścienny.

– Co istotne, obie stacje będą dostępne 24 godziny na dobę, a każdy z użytkowników będzie mógł z nich skorzystać za darmo. Jest to nowa jakość na polskim rynku i mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy mogli w jakimś stopniu wpłynąć na popularyzację pojazdów elektrycznych w Polsce. Przykład Estonii pokazuje, że warto inwestować w infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych – mówi Wojciech Dziwisz, kierownik ds. rozwoju biznesu e-mobility w ABB w Polsce.

W Estonii powstała największa w Europie sieć stacji do szybkiego ładowania prądem DC, na potrzeby której ABB dostarczyła 200 takich urządzeń. Firma uczestniczyła ponadto w rozbudowie ogólnokrajowych sieci do ładowania m.in. w Belgii, Irlandii, Danii i Holandii. W sumie ABB zainstalowała już około 600 stacji do szybkiego ładowania na czterech kontynentach.

AUTOR:  WNP.PL (DC)


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997