Branżowcy rozmawiali z ministrem o przyszłości motoryzacji

Przedłużenie rządowego pakietu antykryzysowego na kolejne dwa lata proponowali przedstawiciele branży motoryzacyjnej na spotkaniu w Ministerstwie Gospodarki. Szef tego resortu, wicepremier Janusz Piechociński wyraził nadzieję, że uda się wypracować rozwiązania na trudne czasy.

Podczas piątkowego spotkania przedstawiciele branży wskazywali, że poza wydłużeniem pakietu antykryzysowego konieczne byłoby zwiększenie dynamiki działań Międzyresortowego Zespołu ds. Wzrostu Konkurencyjności Przemysłu Motoryzacyjnego, przede wszystkim w ramach propozycji związanych z akcyzą i podatkiem ekologicznym. Sugerowali ponadto udział przedstawicieli przemysłu i rynku motoryzacyjnego w obradach tego zespołu – poinformowało MG w komunikacie.

Jednym z elementów dyskusji były korzyści związane z funkcjonowaniem Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). Przedstawiciele sektora postulowali przedłużenie ich funkcjonowania, co ułatwiłoby podejmowanie decyzji inwestycyjnych, szczególnie w trudnych dla gospodarki czasach. Kierownictwo resortu gospodarki zapewniło, że ministerstwo przygotowuje taki projekt. – Potrzebna jest jednak zgoda ministra finansów w tej sprawie – pokreślono w komunikacie.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podkreślał, że branża motoryzacyjna to jeden z kluczowych sektorów polskiej gospodarki. – To także wiele miejsc pracy, które będziemy starali się zachować. Mam nadzieję, że wspólnie wypracujemy dobre rozwiązania na trudne czasy – powiedział wicepremier, cytowany w komunikacie.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina przedstawił propozycje rządu dotyczące uelastycznienia kodeksu pracy. Zaznaczył, że uruchomiono już proces legislacyjny. – Rozwiązania dotyczą 12-miesięcznego czasu rozliczania i ruchomego czasu pracy – wyjaśnił. Poinformował także, że w przyszłym roku realizowane będą rozwiązania w ramach przepisów dotyczących aktywizacji bezrobocia i podtrzymania zatrudnienia.

Jak informuje MG, w spotkaniu z przedstawicielami przemysłu i rynku motoryzacyjnego uczestniczyli także wiceministrowie gospodarki: Grażyna Henclewska, Ilona Antoniszyn-Klik, Mariusz Haładyj, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.

Uczestnicy rozmów uzgodnili cykliczne spotkania dla wypracowania kierunków działań dla sektora.

wp.pl, (PAP)


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997