Branża motoryzacyjna Partnerstwa Transatlantyckiego wydaje wspólne stanowisko

Jak zostaliśmy poinformowani, przed rozpoczęciem 8. Rundy negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), które odbędą się w Brukseli w bieżącym tygodniu, Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów- ACEA, Amerykańska Rada Polityki Motoryzacyjnej (AAPC) oraz Sojusz Producentów Samochodów (Auto Alliance) ponownie wyraziły swoje wspólne stanowisko w imieniu transatlantyckiego przemysłu samochodowego.

Odnosząc się do planowanych konsultacji interesariuszy, organizacje branżowe podkreśliły, że obecnie handel motoryzacyjny stanowi już 10% całkowitego handlu pomiędzy UE i USA. W związku z tym, organizacje wspólnie wzywają do wszechstronnego porozumienia w obszarze sektora motoryzacyjnego,  które powinno zakładać likwidację taryf i barier pozataryfowych poprzez konwergencję regulacyjną. Pozwoli to na zwiększenie obrotów handlowych, obniżenie kosztów produkcji, stworzenie większej liczby i lepszych miejsc pracy oraz poprawę konkurencyjności przemysłu. Autorzy apelu uznają, że jest to możliwe bez obniżania wysokich – zarówno w UE i USA – norm ochrony środowiska jak i bezpieczeństwa.

„Europejscy producenci ponoszą obecnie niepotrzebne koszty przeprojektowywania i przebudowy samochodów przeznaczonych na eksport do USA w celu spełnienia norm bezpieczeństwa, które różnią się do tych w UE”, wyjaśnił sekretarz generalny ACEA – Erik Jonnaert. „To nie dodaje dodatkowych zabezpieczeń. W przypadku, gdy normy w UE i USA są skutecznie ekwiwalentne, powinniśmy być w stanie zgodzić się na ich wzajemne uznawanie. Jeżeli zaś chodzi o przyszłe przepisy, powinniśmy dążyć do harmonizacji i zachęcać organy regulacyjne do bliższej współpracy w celu znalezienia wspólnych rozwiązań.”

ACEA, AAPC i Auto Alliance aktywnie współpracują z negocjatorami, po obu stronach Atlantyku od momentu rozpoczęcia negocjacji w ramach Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji. 4 lutego br., podczas spotkań konsultacyjnych  interesariuszy 3 organizacje przedstawią wspólną  prezentację dla negocjatorów.

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów (ACEA) reprezentuje interesy piętnastu producentów samochodów ciężarowych, osobowych i autobusów na poziomie UE.

Członkami ACEA są: BMW Group, DAF Trucks, Daimler, Fiat Chrysler Automobiles, Ford of Europe, Opel Group, Hyundai Motor Europe, IVECO, Jaguar Land Rover, PSA Peugeot Citroën, Renault Group, Toyota Motor Europe, Volkswagen Group, Volvo Cars, Volvo Group.

ACEA zrzesza także po jednej organizacji branżowej z każdego kraju Europy. Wyłącznym przedstawicielem Polski w jej strukturach jest Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Jakubem Farysiem, prezesem PZPM tel. 602 47 57 01 lub 22 322 71 98.