Bosch uruchomił Akademię Wynalazców

W poniedziałek 21 stycznia 2013 roku rozpoczęła się trzecia edycja programu edukacyjnego dla uczniów warszawskich i wrocławskich szkół gimnazjalnych, obejmująca warsztaty kreatywne i konkurs na wynalazek. Projekt prowadzony przez firmę Robert Bosch przy współpracy z Politechniką Warszawską i Wrocławską wsparły także Polska Akademia Nauk i Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej.
Czym różni się aerodynamika w Formule 1 od zwykłych pojazdów? Co to jest inżynieria materiałowa i dlaczego odgrywa tak ważną rolę w procesie projektowania wynalazków? Jak otrzymać czyste srebro, wykorzystując do tego glukozę lub kwas mrówkowy? – to tylko niektóre tematy tegorocznych warsztatów. Już po raz trzeci w ramach programu edukacyjnego Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha gimnazjaliści będą mieli okazję odwiedzić Politechnikę Warszawską i Wrocławską, by uczestniczyć w niecodziennych zajęciach poświęconych nauce i technice. Każdy uczeń będzie mógł wziąć udział w trzech warsztatach, podczas których pod okiem przedstawicieli Studenckich Kół Naukowych będzie w praktyce wykorzystywać wiedzę teoretyczną. Dodatkowo w tej edycji odbędą się dwa warsztaty na temat własności intelektualnej i ochrony patentów w Urzędzie Patentowym RP.

– Sukces dotychczasowych dwóch edycji utwierdza nas w przekonaniu, że Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha jest dla uczniów nie tylko źródłem wiedzy technicznej, ale przede wszystkim inspiracją do samodzielnego i kreatywnego myślenia. Program zachęca do praktycznego wykorzystania wiedzy z zakresu nauk ścisłych, a prototypy wynalazków, które powstają w jego trakcie, są doskonałym dowodem na nieograniczoną pomysłowość i zapał młodych ludzi, mówi Krystyna Boczkowska, prezes Robert Bosch Sp. z o.o.

Wiedza zdobyta podczas warsztatów może zainspirować do kreatywnego myślenia i przygotować gimnazjalistów do wzięcia udziału w drugiej części programu, czyli konkursie na wynalazek. Uczniowie mogą zgłaszać pomysły na urządzenia przyjazne dla środowiska, ekonomiczne w produkcji i możliwe do szerokiego zastosowania.

– Na warsztatach na Politechnikach uczniowie mogą się poczuć jak prawdziwi naukowcy czy wynalazcy. Być może takie doświadczenie zachęci ich do wyboru technicznych kierunków studiów w przyszłości, powiedział Łukasz Kałucki, koordynator programu.

Nowości w III edycji Akademii obejmują rozszerzenie działalności Klubu Absolwenta, m.in. o warsztaty w siedzibie firmy Bosch czy spotkania współorganizowane z partnerami programu.

Zapisy na warsztaty w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha trwają do 28 lutego 2013 r. Uczniowie zgłaszający swoje pomysły do konkursu na wynalazek muszą uczestniczyć w organizowanych w marcu i kwietniu warsztatach. Udział w Akademii jest bezpłatny, a finałowe zespoły mogą liczyć na dofinansowanie na etapie przygotowywania prototypów wynalazków. Zwieńczeniem programu będzie wyłonienie zwycięzców konkursu na pomysł wynalazku w obu miastach podczas gal finałowych w czerwcu 2013 r.

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Robert Bosch od 2011 r. Celem projektu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki – oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 1 500 uczniów, którzy zgłosili blisko 60 wynalazków.

źródło: Bosch
AUTOR:  WNP.PL (AG)