Bosch stworzył szybki test na COVID-19

Bosch Healthcare Solutions wraz z Randox Laboratories opracowało jeden z pierwszych na świecie w pełni zautomatyzowanych molekularnych testów diagnostycznych.

Koronawirus SARS-CoV-2 stanowi poważne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej i instytucji medycznych na całym świecie. Zdolność do szybkiego diagnozowania wirusa jest nieocenioną pomocą w ograniczaniu jego wykładniczego rozprzestrzeniania się w wielu krajach.

Nowy, w pełni zautomatyzowany szybki test COVID-19 firmy Bosch, ma pomóc placówkom medycznym w diagnozowaniu choroby w krótkim czasie. Szybki molekularny test diagnostyczny działa na urządzeniu do analizy Vivalytic firmy Bosch Healthcare Solutions.

Chcemy, aby szybki test Bosch COVID-19 miał wkład w jak najszybsze powstrzymanie pandemii koronawirusa. Przyspieszy on identyfikację i izolację zakażonych pacjentów. dr Volkmar Denner prezes Zarządu Bosch

Szybsza pewność, wolniejsze rozprzestrzenianie się

Szybki test, opracowany w ciągu zaledwie sześciu tygodni, ma wykryć zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u pacjentów w czasie krótszym niż dwie i pół godziny – od momentu pobrania próbki do momentu otrzymania wyniku. Kolejną zaletą testu ma być to, że można go wykonać bezpośrednio w punkcie opieki medycznej.

Eliminowałoby to konieczność transportu próbek i oszczędzało cenny czas. Oznacza również, że pacjenci szybko zyskaliby pewną informację o swoim stanie zdrowia, co umożliwiłoby natychmiastową identyfikację i izolację osób zakażonych. Przy obecnie używanych testach, pacjenci zwykle muszą czekać od jednego do dwóch dni na wynik.

Czas ma zasadnicze znaczenie w walce z koronawirusem. Wiarygodna, szybka diagnoza bezpośrednio na miejscu pobrania próbki to wielka zaleta naszego rozwiązania, które postrzegamy jako kolejny przykład “technologii bliżej nas”. dr Volkmar Denner

Diagnostyka różnicowa: możliwość jednoczesnego diagnozowania dziesięciu patogenów układu oddechowego

Szybki test Boscha jest jednym z pierwszych na świecie, w pełni zautomatyzowanych molekularnych testów diagnostycznych, które mogą być stosowane przez wszystkie instytucje medyczne. Co więcej, według zapewnień producenta, pozwala on przetestować pojedynczą próbkę nie tylko pod kątem COVID-19, ale także pod kątem dziewięciu innych chorób układu oddechowego, w tym grypy A i B.

Szczególną cechą testu Bosch jest to, że oferuje diagnostykę różnicową, co oszczędza czas potrzebny lekarzom na dalsze testy. Zapewnia im również wiarygodną diagnozę w krótkim czasie, dzięki czemu mogą szybciej rozpocząć odpowiednie leczenie. Marc Meier prezes Bosch Healthcare Solutions GmbH

Nowo opracowany test ma być dostępny od kwietnia w Niemczech, a następnie na innych rynkach w Europie i poza nią. Tst na COVID-19 firmy Bosch jest wynikiem współpracy spółki Bosch Healthcare Solutions i firmy Randox Laboratories Ltd. z Irlandii Północnej, która zajmuje się technologią medyczną.

Wspólnie z naszym partnerem Randox udało nam się opracować ten innowacyjny, szybki test w bardzo krótkim czasie, a teraz jesteśmy w stanie oferować go na rynku. Urządzenie analityczne Bosch Vivalytic umożliwia bezpieczną diagnozę bezpośrednio w szpitalu, laboratorium lub w gabinecie lekarskim, gwarantując najlepszą możliwą ochronę pacjentów i personelu medycznego. Marc Meier

Firma bada obecnie, w jaki sposób może pomóc lekarzom i personelowi pielęgniarskiemu w placówkach medycznych, poddać się szybkim testom, aby byli w stanie pracować tak długo, jak to możliwe – bez ryzyka zarażenia innych.

Łatwe zastosowanie w punkcie opieki medycznej

W różnych testach laboratoryjnych z SARS-CoV-2, test Bosch uzyskał wyniki z dokładnością ponad 95%. Szybki test spełnia standardy jakości Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Próbkę pobiera się z nosa lub gardła pacjenta za pomocą wacika. Następnie wkład, który zawiera już wszystkie odczynniki wymagane do testu, jest umieszczany w urządzeniu Vivalytic w celu analizy.

W tym czasie personel medyczny może wykonywać inne czynności medyczne. Analizator Vivalytic w ocenie Boscha jest tak przyjazny dla użytkownika, że nawet personel medyczny, który nie został specjalnie przeszkolony, ma być w stanie niezawodnie przeprowadzić test.

Analizator Bosch Vivalytic ma być w stanie wykonać do dziesięciu testów w ciągu 24 godzin. Oznacza to, że wystarczy 100 urządzeń, aby przeprowadzić do 1000 testów dziennie. Biorąc pod uwagę dynamiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2, laboratoria już dziś są mają ogrom pracy.

Źródło: www.motofaktor.pl