Bosch: Aplikacja zamiast kluczyka do samochodu

Kluczyki do samochodu przyszłości są wykonane w technologii cyfrowej i mają przewagę nad analogowymi poprzednikami – nie trzeba ich szukać, nie można ich zgubić, nie mogą także zostać skradzione. Kluczyki te są dobrze zabezpieczone i udostępniane w spersonalizowanej aplikacji na smartfony.

– W zestawieniu z naszą aplikacją „Perfectly keyless” tradycyjne kluczyki do samochodu wyglądają jak zabytek. Bosch oferuje kluczyk do samochodu w wersji cyfrowej, dzięki czemu jest on zawsze dostępny – mówi Harald Kröger, prezes działu branżowego Bosch Automotive Electronics. Dzięki aplikacji „Perfectly keyless” smartfon może zastąpić analogowy kluczyk do samochodu. Nawet w przypadku samochodów prywatnych oznacza to ułatwienie, ale dopiero w przypadku pojazdów flotowych, użytkowanych przez wiele osób, wyraźnie widać atuty tego rozwiązania. Jego światowa premiera będzie miała miejsce podczas targów pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze.

Sercem nowego systemu zarządzania kluczykami do samochodów jest aplikacja, którą mają zainstalowaną na swoich smartfonach zarówno dyspozytorzy, jak i kierowcy samochodów ciężarowych. Za pośrednictwem aplikacji można przy pomocy paru kliknięć nadać uprawnienia dostępu do pojazdu. Gdy dyspozytor przydzieli do danej trasy kierowcę i samochód ciężarowy, system automatycznie wygeneruje kluczyk i prześle go na smartfon kierowcy. W przypadku zmiany planowanej trasy, oprogramowanie dopasowuje także kluczyki.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy telefon się rozładuje lub kierowca go zgubi? W przyszłości cyfrowy kluczyk w smartfonie będzie działał także przy pustej baterii. wykorzystując tzw. komunikację bliskiego pola (Near Field Communication; NFC) pomiędzy smartfonem a samochodem ciężarowym. NFC jest radiowym standardem komunikacji do wymiany danych na krótkich odległościach. Stanowi to dodatkową możliwość dostępu do pojazdu w rozwiązaniu opracowanym przez Boscha. W przypadku zgubienia lub kradzieży smartfona z aplikacją, cyfrowy kluczyk można zdezaktywować przez internet. Uniemożliwi to dostęp do samochodu osobom niepowołanym. Dopiero gdy manager floty przydzieli uprawnienia innemu kierowcy lub za pomocą aplikacji połączy nowy telefon z samochodem ciężarowym, samochód będzie można otworzyć i uruchomić.

Źródło: www.trucks.com.pl