BMW największym eksporterem

Już piąty rok z rzędu BMW jest największym eksporterem pojazdów w USA pod względem wartości, wynika z danych amerykańskiego Departamentu Handlu.

Rozbudowana fabryka BMW w Spartanburgu w Południowej Karolinie wyeksportowała w 2018 r. 234,689 crossoverów serii X . O łącznej wartości ponad 8,4 mld USD.

Rosnąca wojna handlowa między USA i Chinami ma wpływ na fabrykę.

Chiny są największym rynkiem eksportowym dla zakładu, który zatrudnia ponad 11 000 pracowników. Prawie jedna trzecia tej wielkości eksportu trafiła do Chin.

W ubiegłym roku BMW przestało eksportować X3 z USA do Chin w związku z eskalacją handlu, przenosząc produkcję do zakładów w Rosslyn, RPA i Shenyang w Chinach.

Całkowity eksport do Chin w 2018 r. Wyniósł 48,537 sztuk, czyli nieco ponad 20 procent całkowitego eksportu pojazdów z fabryki. Eksport w Chinach spadł o około 40 procent w porównaniu z 2017 r., głównie ze względu na przeniesienie w maju 2018 r produkcji X3 .

„Wyższe ceny, wyższe podatki, wyższe taryfy … spowodują pewną presję”, powiedział prezes BMW w Ameryce Północnej Bernhard Kuhnt w Los Angeles Auto Show. „To jest absolutnie jasne.”

Ponieważ pojazdy stają się droższe ze względu na taryfy, „będzie to miało wpływ na zachowanie klientów”, powiedział.

W zeszłym roku zakład Spartanburg wyprodukował 356 749 pojazdów, nieco mniej niż rok wcześniej z powodu aktualizacji modeli X4 i X5. Fabryka, która ma roczną zdolność produkcyjną 450 000 pojazdów, zbudowała swój 4,5 milionowy pojazd w zeszłym miesiącu.