Blisko 8 milionów aut do naprawy

To jedna z największych akcji przywoławczych w historii motoryzacji. W około 7,8 mln aut wyprodukowanych przez dziesięć różnych firm w latach 2002-2008 zainstalowano wadliwe poduszki powietrzne. Odpowiada za to firma Takata.

Problem jest bardzo poważny, ponieważ niesprawne czołowe poduszki powietrzne dosłownie eksplodują podczas zderzenia, co może doprowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci podróżujących. Z badań przeprowadzonych przez niezależną komisję wynika, że poduszki wyprodukowane przez firmę Takata zabiły cztery osoby i poważnie raniły ponad sto.

Właściwości gazu zawartego w poduszce powietrznej mogą po jakimś czasie ulec pogorszeniu, przez co w momencie wypadku aktywacja poduszki powietrznej nastąpi w bardziej agresywny sposób. Wysokie ciśnienie wygenerowane w tzw. nadmuchiwaczu może więc doprowadzić do rozerwania jego obudowy na drobne części. W niektórych przypadkach odłamki metalu wystrzelone w kierunku kierowcy podczas eksplozji poduszki spowodowały zagrażające życiu uszkodzenia twarzy i szyi.

Tylko w Stanach Zjednoczonych problem niesprawnych poduszek powietrznych dotyczy 627 615 modeli BMW, 371 309 aut koncernu Chrysler, 58 669 Fordów, aż 5 051 364 samochodów marki Honda, 694 626 Nissanów, 877 000 modeli Toyoty, 64 872 aut Mazdy, 11 985 egzemplarzy Mitsubishi i 17 516 samochodów Subaru. Poszczególni producenci już rozpoczęli akcje serwisowe, o których informują wszystkich właścicieli wadliwych pojazdów.

Z raportu opublikowanego przez „New York Times” wynika, że Takata wiedziała o wadzie swojego produktu i już w 2004 roku eksperci firmy rozpoczęli testy zmierzające do zlokalizowania i wyeliminowania problemu. Niestety, po zaledwie trzech miesiącach prace zostały zawieszone, a zgromadzony materiał zniszczony.

Śledztwo w tej sprawie jest już prowadzone przez Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Drogowego Stanów Zjednoczonych NHTSA.

Firmie grożą poważne sankcje karne i finansowe, jej wartość już spadła o 63 procent. Prezes Takaty Shigehisa Takada jest nieuchwytny dla władz i przedstawicieli mediów od czerwca tego roku…

moto.onet.pl