Bez kierowcy i kierownicy? Baidu zaprezentowało nowe robotaxi

Międzynarodowa firma technologiczna Baidu zaprojektowała autonomiczny samochód z wyjmowaną kierownicą, która ma służyć jako taksówka i jeździć lepiej niż kierowca z 20-letnim doświadczeniem…

W czwartek (21 lipca 2022r.) chiński gigant zajmujący się m.in. sztuczną inteligencją, pokazał światu swój nowy, autonomiczny pojazd (AV) Apollo RT6 EV – donosi agencja Reutera. Najnowszy projekt Baidu ma wyjmowaną kierownicę i śmiałe plany, by pisać nowy rozdział w historii taksówek.

Koszty prawie na pół

Zgodnie z oświadczeniem spółki, nowy model Baidu pozwoli na cięcie kosztów niemal o połowę. W przeliczeniu na jeden model, nowa generacja będzie kosztować 250 000 juanów (37 031 dol.), tymczasem poprzednia wersja generowała koszty w wysokości 480 000 juanów (71 101 dol.).

Czwarty poziom wtajemniczenia

Apollo będzie uzbrojony w autonomię czwartego poziomu. Oznacza to tyle, że jego prowadzenie nie będzie wymagało interwencji człowieka, a kierownica — z opcją łatwego demontażu — może, ale nie musi być używana. Na system składa się m.in. osiem lidarów ( lidar to technologia pomiaru odległości przez oświetlanie punktu pulsującym światłem laserowym i pomiar jego odbicia za pomocą czujnika) i 12 kamer otaczających pojazd.

Czekanie na zielone

Pojazd ma wyjechać na chińskie drogi w przyszłym roku — jednak nie przed uzyskaniem zezwolenia od władz w Pekinie. Władze Baidu podkreślają, że umiejętności pojazdu mogą się równać z wykwalifikowanym kierowcą z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Baidu, założone w 2017 r. nie jest jedyną firmą, która inwestuje w technologię i popularyzację pojazdów autonomicznych. W samych Chinach ma wielu konkurentów, a na Zachodzie technologicznym odpowiednikiem Baidu jest m.in. Alphabet Inc. powołany do życia przez Google.

Firma nie ujawniła dotychczas, kto wyprodukował najnowszy model Apollo.

Źródło: biznes.autokult.p


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997