Będą naklejki OC na szyby?

Posłowie chcą aby kierowcy naklejali na szybach samochodów nalepki potwierdzające opłacone OC. Ma to zapewnić łatwiejszą weryfikację nieubezpieczonych pojazdów.

Jak informuje Tygodnik Biznes i Prawo liczba pojazdów jeżdżących bez obowiązkowego ubezpieczania OC może się szybko zmniejszyć. W Polsce jest to obecnie 200 tys. pojazdów. Wszystko to za sprawą parlamentarnego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Posłowie opracowali projekt przepisów, które mają zdyscyplinować kierowców jeżdżących bez OC. System przewiduje naklejki, które będą umieszczane na przedniej szybie samochodu. Mają one potwierdzać posiadanie przez właściciela samochodu opłaconego OC oraz aktualnego przeglądu technicznego.

Pomysł naklejek na samochodach ma ułatwić policjantom i straży miejskiej odnalezienie aut nieubezpieczonych i niesprawnych technicznie. System taki funkcjonuje m.in. w Irlandii i Wlk.Brytanii, tam nalepka potwierdza zapłatę podatku drogowego, w Niemczech nalepka na tablicy rejestracyjnej informuje o poziomie emisji CO2.

AUTOR:  WNP.PL (AG)